Zážitky z cest

Stopy války – 4. díl seriálu

Tomáš Hruš
18.09.2003

Po Ženevských dohodách z roku 1954 se 17. rovnoběžka, de facto ale řeka Ben Hai, která ji poměrně těsně kopíruje, stala dělící linkou mezi severním a jižním Vietnamem. Pět kilometrů na sever i na jih od řeky byla vytvořena takzvaná demilitarizovaná zóna a v jejím těsném okolí se odehrály nejtěžší bitvy Americké války. Mnohá místa z této oblasti už jen svými názvy připomínají Američanům jejich traumata - Khe Sanh, Quang Tri, Hamburger Hill, Rockpile, kóta 840 apod. Na naší cestě jsme měli možnost spatřit skalnatý ostroh zvaný Rockpile, který byl významným opěrným bodem USA.

Podél celé demilitarizované zóny zřídili Američané několik vojenských základen, které měly přerušit takzvanou Ho Či Minovu stezku - dopravní tepnu vedoucí pralesy, která měla za úkol zásobovat Vietkong na jihu země. Kopcovitá krajina je dnes z velké části odlesněná. Když se totiž USA nedařilo přerušit zásobování ze severu, rozhodly se džungli zlikvidovat. Na hory proto byly svrženy desítky tisíc tun defoliantů, které vyhubily veškerou vegetaci. Eroze pak odnesla úrodnou půdu a dodnes roste na horách jen tráva. Vláda se údajně pokouší o zalesňování, ale bude to práce na desetiletí.

Nejkrvavější bitva této války se odehrála v okolí americké základny Khe Sanh. Bylo to letiště, ležící na náhorní plošině s nádherným výhledem. Základna byla ostřelována Severovietnamci. Podle tehdejšího amerického prezidenta Johnsona měla však být za každou cenu udržena. Toto rozhodnuti vedlo k tomu, ze v jejím okolí bylo v následujících devíti týdnech svrženo 100 000 tun výbušnin a další desítky tisíc tun defoliantů a napalmu. Nebylo to však příliš efektivní, protože Severovietnamci byli tak blízko u základny, že hrozilo bombardovaní vlastních lidí. Severní Vietnam neměl nikdy v úmyslu na základnu skutečně zaútočit, celé mu to však posloužilo jako zástěrka připravované tetové ofenzívy, během níž se pokusil obsadit některá důležitá města. Ofenzíva byla sice odražena, ale spolu s bitvou o Khe Sanh znamenala postupný obrat amerického veřejného mínění a ve svém důsledku pak stažení USA z války.

Na místě někdejší základny Khe Sanh dnes jsou jen kávové plantáže a malé muzeum s několika fotografiemi. Před muzeem je torzo amerického tanku, letecký motor s polámanou vrtulí a poničené dělo. Kolem postává několik prodavačů a snaží se vám vnutit nábojnice, nebo pomuchlané vojenské známky. Je to tiché a mírumilovné místo - a přece v tu v roce 1968 zahynulo okolo 10 000 Severovietnamských vojáků, 500 Američanů a nepočítaně civilistů.

Pro změnu na sever od řeky Ben Hai leží vesnice Vinh Moc. Když USA v roce 1966 začaly s masivním bombardováním severních oblastí, stala se celá tato provincie nejbombardovanějším místem světa. Aby si zachránili alespoň holé životy, začali místní obyvatelé kopat systém tunelů, do něhož by se mohli skrýt. Dodnes je tu 2.8 km chodeb, které jsou v hloubkách od patnácti do osmadvaceti metrů. Jejich obyvatelé v nich žili celé dva roky - dokonce se tu prý narodilo i sedmnáct dětí! Tyhle tunely jsou prostornější nežli ty z jihu (v okolí Cu Chi), které sloužily jen pro noční skrývání partizánů. Tady na severu se v tunelech skutečně žilo - sloužily jako úkryt a jejich vojenský význam byl malý.

Dnes už toho po válce ve Vietnamu moc nezbylo. Jen několik turistických atrakcí, které jsem už zmínil, a ty holé kopce. A ještě jedna věc - jiný důsledek používání defoliantů. Ve Vietnamu se ještě dnes rodí 7% dětí s tělesnými deformitami.

Texty Tomáš laskavě poskytl ze svých stránek http://www.sweb.cz/tomas.hrus/.

tomas.hrus@vslib.cz