Zážitky z cest

Z Dalatu až do Hoi An – 3. díl seriálu

Tomáš Hruš
09.09.2003

Horské letovisko Dalat je jakési lázeňské město, kde i poslední vietnamský císař měl své letní sídlo. Postavili mu ho v roce 1933, leč moc si ho neužil, protože nedlouho potom přestal být císařem...

Nadmořská výška je přes 1400 metrů, takže je zde příjemné klima - proto tu taky francouzští kolonizátoři v 19. století založili město. Jezdili si sem odpočinout z horkých a malarických oblastí v nížinách. Po dvou dnech v Ho Či Minově městě je nám tu skoro zima - dokonce jsme chvíli (ne dlouhou) uvažovali, že bychom zase začali hledat ponožky. :-)

Setkali jsme se tu s jedním pozoruhodným mužem - mistrem Thue. Je to mnich, který tráví čas ve své pagodě tím, že maluje obrazy. Pagoda je obklopena přístřešky, které zabírají několik okolních zahrad a jsou plné obrazů. Obrazy jsou úplně všude - leží na zemi na hromadách, visí ve štosech na zdech, povalují se po stolech. Jsou jich tisíce a tisíce - sám mistr říká, že jich je "very much". Nedovedu si představit, jak to spočítali, ale podle průvodce Lonely Planet je jich přes 100 000. On totiž maluje, podle svých slov, "very fast". O moc víc už toho anglicky neumí, ale je populární po celém světě, protože místní turistické kanceláře ho nabízejí jako jednu z atrakcí při  svých výletech do okolí města. Díky tomu už měl několik výstav v USA a Evropě - sám ovšem v zahraničí nikdy nebyl. Šetří totiž na cestu kolem světa. Ukázal nám několik prostor s obrazy, a když jsme jich byli syti, otevřel nám další prostory a tak stále znovu a znovu... Neustále nám něco ukazoval, vysvětloval, jak rychle umí malovat, vyptával se, odkud jsme, a pak buď říkal, že tam měl výstavu, nebo že tam ještě výstavu neměl. Jiní cestovatelé (podle zápisků z internetu) tam byli nuceni strávit přes tři hodiny a každý musel koupit několik obrázků. My jsme byli tvrdí a utekli jsme mu - dokázali jsme si najít cestu bludištěm mezi kupami obrazů a rychle nasednout do mikrobusu a zmizet, než nás zase dohnal.

Jeden ze způsobů, jak se tu levně najíst, je dát si na ulici nudlovou polévku. Včera jsme na trhu museli pár minut čekat, než se na nás dostalo, takže jsme měli příležitost pozorovat, jak se to dělá. Základem je veliký hrnec plný masového vývaru. Pod hrncem se nepřetržitě topí, aby obsah byl stále teplý. V hrnci stojí ještě jedna nádoba - v té je horká voda.

Prodavačka vezme ze stolu předvařené nudle, v sítku je namočí do vody, aby je ohřála. Stékající vodou pak ještě ohřeje misku, do které nudle pak vhodí. Na nudle nasype zeleninu. Pak vezme na kousky nakrájené syrové maso, na mělké naběračce ho na sekundu spaří ve vývaru a přihodí do misky. Nakonec nabere vývar a všecko to zalije. K tomu dostanete ještě jednu misku plnou listu nějakého salátu a máty. Všecko za pouhých 4000 d.

Další zajímavá zastávka bylo město Nha Trang, které leží u pobřeží Jihočínského moře. Hotely jsou tu přímo u pobřeží, stačí přejít silnici a jste na pláži! A na pláži úplně liduprázdné! Moře je teplé, slunce svítí, ještě ve třímetrové hloubce vidíte na dno! Nádhera. Až nebudete vědět, kam na dovolenou, jeďte sem, je to levné a dokonalé. Vietnam je totiž "destination for new millenium", jak tu občas vídáme na plakátech v hotelích. Bohužel jsme si na tom krásném místě nechali ukrást Hančiny sandály. Podařilo se nám sice na trhu koupit poměrně lacino (po krutém smlouvání) sandály nové, ale ty jsou takové typicky vietnamské, žádná kvalita. Za hříšný peníz jsme si také dopřáli různé dary moře přímo na pláži. Prodavačka k vám přijde s přenosným roštem a kbelíkem plným různých mušlí a raků a přímo před vámi je peče - vůbec se nemusíte zvedat z písku. To, co se vám pak ale zvedne, je krevní tlak, když ohlásí, za kolik jste toho projedli. Člověk se alespoň poučil, že příště musí smlouvat předem.

Noční dvanáctihodinová jízda po silnici D1, jediné místní dálnici (přál bych vám tu dálnici vidět, místy je to jen uválcovaná hlína), je také zajímavým zážitkem, speciálně v případě, že vám (jako Hance) vedle sedící Vietnamec pozvrací kalhoty!

V blízkosti města Hoi An je místo zvané My Son. Je to památka na nejdelší souvislé osídlení v jihovýchodní Asii. Jedná se o rozsáhlý komplex různých hinduistických svatyní roztroušených v džungli. Nejprve tam jedete 45 km autobusem, pak vás vezou asi 2 kilometry džípem a nakonec bloudíte pod pálícím sluncem mezi více či méně zachovalými budovami starými i přes tisíc let. Kolem je džungle, se svými zvuky a údajně dodnes plná min - nedoporučuje se opouštět značené chodníky. A tohle všechno pořídíte za pouhé 2 dolary za cestu a něco přes 3 dolary za vstup. Na zdejší poměry je to drahé, ale na to, že se jedná o památku UNESCO, to zase tak moc není.

Město Hoi An je proslulé krejčovskými dílnami, na ulicích nás stále oslovují nějaké děti a nabízejí nám prohlídku kolekce své matky, sestry či tety. Ale už jsme se za těch pár dnů naučili odmítat všechny nabídky, o které nestojíme (je jich dost, Vietnamci jsou někdy dotěrní obchodníci).

Na závěr kapitolka o tropickém ovoci. Koupili jsme si jakýsi plod, který ma zvenku strukturu podobnou ježkovi svinutému do klubíčka. Barvu má ovšem zelenou. Když se ten plod rozkrojí, najdete uvnitř trs žlutých plodů velikosti švestky, každý s velikou peckou. Chuť je mdle sladká, trochu připomíná rozmačkaný banán, ale je tam i cosi navíc - a to cosi nám moc nechutnalo - bylo to ale nepopsatelné, takže můžu už jen dodat, že jsme to nedojedli, ačkoli jsme za ten jeden kus ovoce dali v prepočtu třetinu dolaru (dodatek z pozdější doby - jednalo se o plod chlebovníku).

Zdejší internet kafé bude pomalu zavírat, pro dnešek zdravím do Česka!

Texty Tomáš laskavě poskytl ze svých stránek http://www.sweb.cz/tomas.hrus/.

tomas.hrus@vslib.cz