Zážitky z cest

Záplavy v deltě Mekongu - 2. díl seriálu

Tomáš Hruš
30.08.2003

4200 kilometrů dlouhý tok řeky Mekong sbírá vodu z velkých území několika států a všechna ta voda musí posledních 220 kilometrů urazit přes území Vietnamu. Mekong zde tvoří velkou deltu. Měli jsme možnost ji navštívit.

Celá rozsáhlá oblast delty je hustě protkána říčními rameny a kanály a voda je zde základem veškerého dění. Prakticky veškerá doprava tu probíhá po vodě. V důsledku pravidelných každoročních záplav se průtok Mekongu periodicky dramaticky mění - poměr maximálního a minimálního průtoku je 20:1! Záplavy způsobují, že místo ročních čtyř sklizní rýže, které by zdejší klima umožňovalo, zde mohou proběhnout pouze sklizně tři. Místní obyvatelé ale hlady rozhodně netrpí, Mekong je řeka plná života a stačí tu hodit do vody síť a za chvíli v ní máte něco k obědu či k večeři.

Protože většina dopravy se odehrává po vodě, odehrává se na vodě i obchod. Existují tu plovoucí trhy, kde se zboží z velkých lodí prodává na menší loďky, které pak zásobují tržiště v jednotlivých městech a vesnicích. Proplouvat takovým plovoucím trhem je jedinečný zážitek - míjíte lodě vrchovatě naložené hromadami banánů, kokosů či ananasů. Každá loď má na přídi vztyčený bambusový kmen, na jehož vrcholu jsou přivázány vzorky zboží, které na ni můžete koupit. Stručný seznam zboží, které jsme tu zahlédli: ananasy, kokosy, banány, sladké brambory, vodní kokosy, dýně, melouny, krabi, raci, vodní lilie, cukrová třtina. Mimochodem - cukrová třtina má jedno zajímavé využití - kolem silnic tu hustě stojí stánky, v nichž si můžete dat čerstvou třtinovou šťávu. Stonek třtiny proženou válcovými lisem, což z něj vytlačí šťávu, kterou pak dostanete ve sklenici se spoustou ledu. Je to dobré, osvěžující a laciné.

I my jsme si na plovoucím trhu nakoupili. Jednak dva krásné ananasy - každý v přepočtu za 4 Kč a pak jeden vodní kokos. Tohle ovoce pro nás byla naprostá novinka, takže jsme to chtěli vyzkoušet. Pokusím se ho nějak popsat. Představte si slunečnicové semínko zvětšené tak, ze v podélném směru má asi 20 centimetrů. Dejte mu tmavohnědou až šedou barvu. Teď taková semínka narovnejte těsně jedno vedle druhého tak, aby tvořila jednu velkou kouli o průměru asi 50cm. Celé to váží odhadem tak 7 kilogramů a stojí zhruba 6 korun. Na pevnině to ovšem pořídíte mnohem dráž, tam můžete za jediné semeno dát až 2 Kč - a v té kouli jich může být alespoň padesát. Když takovou těžkou věc donesete domů, nastane problém, co s tím vlastně udělat. Naštěstí jsme ten den bydleli na jakémsi privátě, takže nám pan a paní domácí nejprve ukázali jak na to a pak nám půjčili příslušné nástroje - jakési křížence mezi nožem a mačetou. Semeno se musí nejprve z koule vyloupnout (u prvního to skoro nejde, další už se vylupují snáz) a pak rozseknout. Uvnitř je bílá rosolovitá hmota bez chuti (což přesně koresponduje s tím, co nám řekl náš průvodce - tedy, že to není moc dobré) která se sní lžičkou. Uznejte - tolik zážitků za pouhých šest korun!

Mekong je rozvodněný a ačkoli se maximum očekává až zhruba za měsíc, už dnes jsou zdejší záplavy něco pro nás naprosto jedinečného. Delta je zhruba ohraničena dvěma největšími rameny Mekongu - Horní a Dolní řekou, což jsou každá sama o sobe už obrovské řeky. Ale jejich hladina není omezena břehy, nýbrž volně pokračuje do krajiny. Z lodi to působí monumentálně - obrovské rozlohy krajiny zalité vodou.

Domky místních obyvatel jsou sice postavené na umělých vyvýšeninách nebo na kůlech, mnohé z nich jsou ale i přesto zaplavené. Jejich majitelé se ale nemají možnost někam přestěhovat, žijí tedy dál s těmi pěti či deseti centimetry vody na podlaze, před verandou uvázanou loďku. Záplavy jim komplikují život, ale jsou na ně připraveni. Silnice v oblasti jsou vyzvednuty nad okolní terén tak, aby na ně voda nemohla - ale i tady se najdou výjimky. Z veslice jsme jednou pozorovali cosi jako nízký jez a teprve když nad ním projel motocyklista, pochopili jsme, že to je silnice, přes níž se valí voda. Lépe jsou na vysoké stavy vody přizpůsobeni lidé, kteří bydlí v plovoucích domech. Jejich hlavní obživou jsou ryby, chované v jakýchsi bambusových klecích zavěšených pod domem. Ty ryby se několik měsíců vykrmují speciálním krmivem, jehož příprava je nejčastější prací místních obyvatel, a pak jdou většinou na export.

Ačkoli hladina vody ještě nedosahovala svého maxima, mohli jsme si udělat obrázek o nesmírném rozsahu zdejších záplav. Na druhou stranu jsou ale tyto záplavy pravidelné a obyvatelstvo je na ně připravené. Mekong přitéká do Vietnamu z Kambodže, která nedodržuje mezistátní dohodu o regulaci toku, ačkoli na svém území disponuje přehradou, schopnou záplavy alespoň zmírnit. Voda v zaplavených oblastech proudí většinou pomalu, a protože se jedná o tropy, je teplá. Poměrně velký letošní počet obětí (zatím údajně 251) můžeme vysvětlit snad jedině tím, že zatopená území jsou skutečně enormně rozlehlá a celá delta je díky příznivým klimatickým podmínkám hustě osídlena.

Texty Tomáš laskavě poskytl ze svých stránek http://www.sweb.cz/tomas.hrus/.

tomas.hrus@vslib.cz