Zážitky z cest

Motorky, kaodaismus, tunely - 1. díl seriálu

Tomáš Hruš
21.08.2003

Nový seriál reportáží z měsíčního pobytu ve Vietnamu na konci léta roku 2001. Cestovatelské zážitky začínáme v Ho Či Minově Městě a jeho okolí.

Včera odpoledne místního času nás společnost Lufthansa úspěšně dopravila až do Saigonu, centra jižního Vietnamu. První, co tu našince zarazí, je horko. Je to pecka. Není tu sice až tak moc stupňů (26 až 28), ale zato stoprocentní vlhkost. Zprvu se zdá, že to bude nesnesitelné, ale kupodivu není. Už teď, druhý den, to snášíme docela dobře.

Druhá věc, kterou nelze přehlédnout, jsou motocykly. Ho Či Minovo město má asi 7 milionů obyvatel a jsou tu asi 2 miliony motocyklů. Mají tu sice určitě i nějaká pravidla silničního provozu, ale dodržuje se jich jen málo (třeba to o jízdě vpravo) a obvykle jen tak nějak přibližně. Motocykly jsou všude. Představte si Václavské náměstí v největším náporu turistů a každému člověku tam dejte motorku. Pak tím hustým davem naplňte město a budete mít správnou představu. Pravidla se sice nedodržují, ale panuje tu vzájemná ohleduplnost. Vždycky se každý nějak proplete mezi ostatními tam, kam chce, stejně jako v pěším davu na chodníku u nás doma.

Místní žijí především venku, budovy jsou hodně otevřené do ulic. Snad v každém domě něco prodávají, celá přední stěna v přízemí chybí a můžete tak vidět až do nitra obchodu, který pak plynule přechází do majitelova bytu. Přímo na ulici se dá koupit spousta dobrého jídla. Většinou jsou to nudle (samozřejmě z rýže), spousta zeleniny, eventuálně i maso - všechno se zalije vývarem a dostanete pak plnou misku velmi vydatné krmě. Dávají k tomu hůlky i lžíce, místní používají oboje současně, my podle toho, jak se nám to zrovna daří.

Internet je tu v centru na každém rohu. V místě, kam jsme zapadli zrovna teď, můžeme za 1 dolar zůstat 100 minut.

Obyvatelé jsou přátelští a pořád se ptají, odkud jsme. Ovšem na Českou republiku ani na Československo nereagují, stejně jako majitel cestovní kanceláře, ve které jsme si zaplatili výlet do kaoistickeho chrámu a do slavných tunelů z Vietnamské války (tady říkají Americká válka) za ekvivalent čtyř US dolarů na osobu. Nakonec si náš muž z "cestovky" zařadil alespoň tak, že jsme odkudsi "near Germany".

Víte, co je to kaodaismus? Ve Vietnamu bylo mnoho náboženství, která spolu často soupeřila. Aby se tomu propříště předešlo, vzniklo v roce 1930 nové náboženství, které přebralo to nejlepší ze šesti různých vyznání - z buddhismu, taoismu, křesťanství, konfuciasmu, islámu a na to šesté si nemohu zrovna vzpomenout. Dnes má prý kaodaismus sedm milionů příznivců, takže byl asi vymyšlen dobře. Trochu bizarně působí, ze jedním z jeho čtyř svatých je Victor Hugo - opravdu ten, kterého myslíte. :-)

Slavné tunely severovietnamských partizánů nedaleko Saigonu rozhodně stojí za vidění. Člověk se nediví tomu, že tu američtí vojáci šíleli. Ukázali nám pasti, jaké se za války na Američany líčili. Prolezli jsme si několik depresivních tunelů, ochutnali jsme čaj a maniok, ze kterého se dělá mouka, jež pak může posloužit na spoustu dalších věcí - dá se to ale jíst i jen tak docela obyčejně vařené. Tunely jsou hodně nízké, je v nich horko a nedýchatelný vzduch. Měly tři patra - první bylo dva metry pod zemí, druhé šest a třetí až deset metrů pod úrovní země. Americká armáda si s nimi nevěděla rady. Po válce zde na jeden metr čtverečný země připadlo deset kilogramů oceli z bomb, kterými území Američané plošně zasypávali...

Jak jsme zprvu byli  rádi za klimatizaci, teď si začínáme na zdejší podnebí pomalu zvykat a v klimatizovaném autobuse nám byla po chvíli pěkná zima. Je sice pravda, ze při sebemenším úsilí (třeba při počítání peněz) se člověk začne strašně potit, ale zlepšuje se to. Vietnamci žijící v České republice musejí hrozne trpět zimou!

Texty Tomáš laskavě poskytl ze svých stránek http://www.sweb.cz/tomas.hrus/.

tomas.hrus@vslib.cz