Zážitky z cest

Veselé Velikonoce

Eva Pechová
13.08.2003

Na jih od Hanoje do provincií Nam Dinh a Ninh Binh jsme se vydali ve čtyřech; k naší československé výpravě jsme přibrali ještě Američanku Kristinu, která se osvědčila na posledním výletu do Mai Chau jako ostříleny řidič do nepohody. Za odměnu měla tentokrát vodiča v Janovi a mohla se kochat krajinou.

Na pláži v Nam Dinh

Vydali jsme se na našich dvou sovětských ořích (pro tento výlet jsme je překřtili na Ilčí a Hatátitla a jen Kristina nerozuměla naší infantilní nostalgii - kdo ví, co v Americe čtou o Indiánech...:) po highway N1 a za chvilku dorazili do kraje malebných katolických kostíků a točeného piva Nada (čti naza). Každá vesnička si v této provincii vystavěla vlastní kostel, téměř až katedrálu, kam se hrabe katolické Španělsko. Víra, kterou šířilo centrum ve Phat Diem, zde opravdu zakořenila, misionáři se nedřeli nadarmo. Zítra se přímo v proslulé katedrále přesvědčíme, jak vážně takový vietnamský katolík slaví Velikonoce.

Cílem prvního dne se stalo moře. Cesta nám ubíhala příjemně a bez nehod, pouze v Nam Dinh nás zastavila policejní hlídka ve víře, že nebudeme mít řidičské průkazy a vytáhne z nás nějaké peníze. - To se ale přepočítali, nejsme totiž nějací nezkušení dvoutýdenní turisté. No, nutno přiznat, že na dvě motorky jsme měli pouze jeden řidičák, ale i to je natolik vyvedlo z míry, že se zmohli jen na větu: „Vietnam a Československo přátelé až na věky“, a ještě nám poradili, kudy pokračovat. Brzy jsme dorazili k přívozu a odtud to bylo k moři jen kousíček. Ubytovali jsme se v domečku na pláži, kde většinou přespávají školní zájezdy. Cena byla úžasných 10 000 VND za osobu (vietnamské studenty noc vyjde ještě levněji, neboť v pokoji pro čtyři osoby přespává 9-12 nocležníků). Po krátkém odpočinku jsme se vydali na průzkum okolí a na první místní točené pivo. Překvapení nás čekalo hlavně v hospodě, kde na dotaz „Máte točené pivo?“ odpověděli „Kolik kilo?“. – A opravdu, pod pípou byla umístěna malá váha a pivo se objednávalo na hmotnost. Tento systém jsme hned nezachytili a hloupě jsme se ohradili: „Jak kolik kilo, přineste čtyři sklenice.“ Výčepní tedy vzala sklenici, čtyřikrát ji naplnila po okraj a čtyřikrát ji vylila do nádoby stojící na váze, zkontrolovala hmotnost a zpět pivo přelila do sklenic. Jiný kraj, jiný mrav. Při další objednávce jsme poučeni volali jen: „Jedno kilo piva, prosím!“.

Chrámový komplex Phat Diem

Druhý den časně ráno, na velikonoční neděli, jsme vyrazili do Phat Diem. Hned první dojem z katedrály byl silný; ne snad, že by nás za srdce tolik vzal evropsko-vietnamský sloh, ve kterém je katedrála vystavěna (rozhodně však stojí za podívanou), ale překvapily nás ukázněné davy vietnamských katolíků, které přišly na velikonoční mši. Katedrála praskala ve švech a podél jejích stěn seděly disciplinovaně řady věřících, které se nevešly dovnitř. Po pravé straně katedrály posedávaly hloučky mužů a levá strana byla obležena desítkami žen, přesněji dívek, starším věřícím bylo pravděpodobně dopřáno místo uvnitř kostela. Všichni se chovali na Vietnam velmi nezvykle: byli klidní, poslouchali kázání a vůbec si nevšímali několika bílých obejdů, kteří je drze fotografovali. Jinak pro upřesnění: Phat Diem se nachází asi 120 km na jih od Hanoje a od doby francouzského protektorátu funguje jako centrum vietnamského katolicismu. Katedrála je tvořena několika budovami, z nichž největší byla dokončena v roce 1891. Kromě kostela a přičleněného komplexu zahrad a kaplí v tomto ospalém městě nic nehledejte. Katedrála však za cestu z Hanoje stojí a výlet doporučujeme.

Po návratu z Phat Diem se část výpravy vrhla do moře a ti znavenější do postele.

Tam Coc

Poslední den jsme se hned ráno, po tradiční šarvátce s majitelem „hotýlku“ kvůli placení, rozjeli do Ninh Binh, odkud je to pouhých 9 km do tzv. Suchého Halongu (Tam Coc). Jste-li nepřátelé organizované turistiky, tak svou cestu do Tam Coc naplánujte nejlépe na všední den, neboť místo je vzhledem ke vzdálenosti od Hanoje (100 km) oblíbeným cílem zájezdů cestovních kanceláří. Přesto by byla škoda Suchý Halong vynechat; cesta lodičkou po říčce stočené mezi kopečky a protékající několika jeskyněmi je romantickou záležitostí. Při zpáteční cestě doporučujeme vystoupit z loďky dříve a pokračovat po vlastních, z břehu zas uvidíte jiná zákoutí a navíc si protáhnete nohy. Největším mínusem celé akce je vstupné (60 000 VND + cena za pronájem lodičky) a vlezlé prodavačky coca coly (výherkyně celovietnamské soutěže urputné otravnosti:).

epechova@klubhanoi.cz