Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

Zážitky z cest

Letovisko Tam Dao

Pechovi
11.08.2003

Snad každý broučkař a i mnozí botanici znají Národní park Tam Dao (česky Tři ostrovy, neboť z krajiny vystupují tři vysoké kopce) jako přírodní klenotnici plnou úžasných cenných pokladů (rozuměj brouků, hovniválů, kytiček...).

Letovisko Tam Dao

Pro průměrného Vietnamce je Tam Dao symbolem bohatství a luxusního života kolonialistů, kteří si zde vystavěli v horách letovisko, nyní popřípadě místem snů, kam by se každý z nich chtěl alespoň jednou vypravit a strávit tam minimálně týden. Pro Nevietnamce a nebroučkaře je Tam Dao nepříjemným překvapením, protože se tam člověk táhne z Hanoje tři hodiny motorizovaným dopravním prostředkem, aby zjistil, že tam není vůbec nic. Pověstné vodopády jsou ubohý ze skály stékající potůček zanesený pytlíky od chipsů, kdysi pravděpodobně ucházející hotely jsou před rozpadnutím (jak to tam Francouzi nechali, tak to tam je) a nefunkční vodotrysky a nápis "Vítáme Vás" člověka opravdu pobaví.

Naštěstí průzkumník Martin P. (jako vždy!) objevil skryté možnosti tohoto profláknutého a západními turisty opuštěného místa. Ono slavné letovisko je vysoko v horách, kam vyjedete, dáte si kafíčko, v nejlepším případě se dojdete podívat na televizní věž, na kterou jsou místní děsně hrdí, a můžete jet zase domů. Když však přijedete pouze pod hory a pěšky se vydáte jednou z mnohých pěšinek vyšlapaných od pasáčků buvolů, čekají vás velká dobrodružství. Nikde ani živáček, jen výjimečně potkáte domorodce, který bývá hodně překvapen, že vás vidí (a většinou vás začne přemlouvat, ať se vrátíte, že se určitě ztratíte, což je pravda), okolo je nefalšovaný prales, jehož autentičnost podtrhují odporné slizké zákeřné pijavice, a je to snad jediné místo ve Vietnamu, kde se člověk může nahatý nerušeně koupat v čistém horském potůčku. Když jsme tam byli naposledy, tak na mnohých místech kvetly stromy připomínající třešně, nebylo vůbec horko a občas byla cítit vůně hřibů. Zabloudili jsme, zmokli jsme, absolvovali šílený výstup a sestup po jílovitém srázu, ale bylo to super.

pechovi@klubhanoi.cz
Další články autora

Komentáře čtenářů

nejen brouci

alkapet09.08.2006

Re: nejen brouci

admin09.08.2006

se sprinter as the Next year Upshur Region Person belonging to the Ye

JonathanKr25.03.2015

Zobrazit všechny komentáře | Přidat nový komentář

<< >>

Inzerce

Máte ambice prosadit se v oblasti prodeje? Společnost EURO NÁŘADÍ s.r.o., jeden z největších distributorů stavebního a zahradního nářadí v ČR a SR, hledá česky a vietnamsky hovořícího kolegu na pozici: OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - region PRAHA a okolí.

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.

Článek z rubriky "Zážitky z cest"

Zážitky z dobrodružných výprav po vietnamských městech, venkově, ale i často marného hledání kousku tropické přírody. Máte svoje vlastní dojmy z tohoto koutu Asie? Napište nám!