Zážitky z cest

Cesta na severozápad

Mirek
11.08.2003

Třeba se Vám tomu nebude chtít věřit, ale je to tak. Na modré planetě skutečně ještě zbývá pár míst, kde je cosi úžasného k vidění, aniž by to někdo naprojektoval ve snaze podpořit turistický ruch. Není takových oáz, pravda, velká přehršel, ale jsou.

Hory za Dien Bien

Na severu a severozápadě hustě obydleného Vietnamu najdete oblast hor, kam se Vietnamcům za těžkým živobytím nechce. Poměrně řídce roztroušeni tu žijí lidé z národnostních menšin, geograficky rozprostřeni tak, jak by málokdo čekal: podle nadmořské výšky. Výška hor lidem jednoznačně určuje způsob života a diktuje plodiny, které mohou pěstovat. V nejvyšších polohách se daří jen makovicím pro výrobu opia; nu což, každý se musíme nějak živit.

Úžasná oblast, o které se právě rozepisuji, je „velmi pěkně“ popsána v průvodci Lonely Planet. To, přátelé, znamená, že se v brzké době můžeme s veškerou nádherou, exotikou a panenským nádechem místních krás dočista rozloučit. Už dnes sem proudí davy turistů, naštěstí je ale cesta natolik nepohodlná a zdlouhavá, že jich nejsou tisíce denně. Stratégové zábavního průmyslu nicméně nespí a „rozvoj“ oblasti na sebe nenechá dlouho čekat. Příkladem budiž „horská vesnice“ Sapa, kde dnes už krom hotelů, turistických kanceláří a kasin není k vidění autentického vůbec nic.

Děti národnosti Dao

Než se do úžasného světa národnostních menšin vydáte, přečtěte si, prosím, alespoň ve výše zmíněném průvodci kapitolku o tom, jak se máte k přírodním lidem chovat. Nenabízejte jim peníze, nic od nich nekupujte a bez jejich svolení je nefoťte. Pokud pro ně ale chcete opravdu něco pořádného udělat, vůbec za nimi nejezděte... :-()

Naše cesta na severozápad probíhala po vlastní ose, ale s jednoduchým scénářem, který nelze příliš měnit. Směrem do Dien Bien Phu vede totiž jen jediná cesta a na výběr máte jen směr a dopravní prostředek. Velká většina cestovatelů jede autem pronajatým i s řidičem, další možností je autobus, ale zdaleka nejlepší je jet na motorce. My jsme samozřejmě jeli na našem sovětském stroji Minsk.

Na této stránce Vám nebudu popisovat každou vesnici, kterou jsme projížděli, každý nový zážitek, poruchu motorky, vypité pivo, mlhu, déšť, bahno, písek v nose a omrzlé ruce. Z vlastní zkušenosti vím, že to nikoho nezajímá; ostatně každý si to musí zkusit sám.

Z Hanoje se vyjede směrem na Hoa Binh, tedy do provincie Thai Binh. Spali jsme postupně v Mai Chau, Son La, Dien Bien, Lai Chau a na Sapě. V Son La a v Lai Chau jsme strávili dvě noci – uskutečnili jsme menší tůry po okolních vesnicích. Jednotlivé úseky cesty mají nejkratší 100 a nejdelší 200 kilometrů. Po vietnamských provinčních silnicích je to pěkná štreka; stav silnic se rychle mění v závislosti na probíhajících pracích a také na povodních. Ve všech případech se jedná v reálu o celodenní jízdu, ale ujet to lze. Nejvražednější je asi úsek z Mai Chau do Son La, záleží na počasí.

Náš Minsk v půli cesty

Ve všech městech se dá krásně spát v hotelu, o nějakém táboření a stanování nemůže být ve Vietnamu vůbec řeč... Ceny hotelů jsou stejné jako jinde ve Vietnamu, my jsme volili cenové relace 7-10 USD za dvoulůžkový pokoj, ale nesnažili jsme se moc šetřit, protože jsme byli na zasloužené dovolené :-))

Předposlední den jsme dojeli na Sapu, která, jak jsem už psal, představuje ve srovnání se skutečným venkovem trpké zklamání. Z organizačního hlediska je otázka, jak se dopravit ze Sapy zpátky do Hanoje. My jsme si mysleli, že z Lao Cai vede do Hanoje velká silnice s náklaďáky a hustým provozem. Opak je pravdou a prakticky až do Viet Tri můžete jet příjemnou a romantickou, mírně zvlněnou silničkou mezi kopci. V Yen Bai se dá eventuelně v pohodě přespat. Jinou možností je naložit motorku v Lao Cai na noční vlak a brzo ráno vás to vyplivne na centrálním nádraží Ga Ha Noi.

Na celou legraci počítejte nejméně týden. Odměnou je zážitek, který si málokdo v prostoru vymezeném Šumavou a Jeseníky dokáže představit. Snad to na Vás malinko dýchne alespoň z našich fotek.

mpech@klubhanoi.cz