Zážitky z cest

Mai Chau

Pechovi
11.08.2003

Mai Chau, horská vesnice asi 120 km od Hanoje v oblasti obývané thajskou menšinou, je jedním z našich nejoblíbenějších a nejčastějších mimohanojských cílů.

Kolový dům v Mai Chau

Nejdobrodružnější a nejkrásnější cestu z Hanoje do Mai Chau jsme uskutečnili samozřejmě na motorce (duben 2003) – nelze však doporučit motorkářům začátečníkům, silnice je ve výstavbě a v dešti jde v bahně přinejmenším o úraz. Jano s Petrem, ač pokročilí, skončili v blátě dvakrát, naštěstí to odnesla jen Petrova kolena.

Mai Chau sice navštěvuje docela hodně turistů a čím dál více sem jezdí i Vietnamci, ale nám to zase tolik nevadí, protože 99% z nich nevystrčí paty z vesnice, kde se procházejí mezi kolovými domky, nakupují hedvábné šátky a košile a do hor se nevypravují. Vesnice se nachází v údolí s rýžovišti sevřeném hornatou krajinou, ve vyšších polohách je těžko prostupný les. Udělali jsme několik výprav do okolí; jednou s průvodcem (asi 12ti letou Thajkou), jednou sami a jednou jsme si půjčili od domorodců kola a projeli se kolem řeky v údolí - pokaždé to bylo super. Dva poslední výlety jsme (z geniálního popudu našeho kamaráda Martina) o něco vylepšili a vydali jsme se na plavbu po nedaleké řece. Řeka se jmenuje MA a není úplně malá, najdete ji i v atlasu světa. Po celkem snadné domluvě s místními jsme se plavili v úzké dlouhé loďce s motorem asi 10 kilometrů. Trochu jsme poprvé měli strach, abychom to nepřehnali, protože vzdálenost se v rychlém proudu dala těžko odhadnout a zpět jsme se chtěli vrátit po svých. Lodník nám na návrat poradil změnit břeh a skutečně nás tam čekal nádherný zážitek v podobě vstřícných vesničanů a uhlazených menšiňáckých vesniček.

Příroda je tu nádherná a vyhovuje vkusu středoevropana. Není to samozřejmost, často se totiž ve Vietnamu stává, že někdo popisuje jakési úžasné místo, a když se tam vypravíte, tak zjistíte, že je to sice dobrý, ale asi tak na deset minut a ne na celý den. Tam, kde je Vietnam hustě obydlen, a to je kromě hor všude, totiž není prostor pro nějakou přírodu. Všude jsou na sebe nalepené vesnice a pole plná zemědělců. V této oblasti jsou naštěstí od sebe vesnice na kilometry daleko, hory jsou vysoké s nádhernými rozhledy a málokdy někoho potkáte.

Docela zajímavé je spaní v kolových domech u menšiňáků. Spíme tam raději než v jakémkoliv hotelu, je to tam čisťounké (záchody jsou na Vietnam velmi nadstandardní), útulné a romantické. K samozřejmým službám majitele domu patří i přichystání vynikajících jídel a večer si můžete objednat tradiční sladký rýžový akohol, který se upíjí bambusovými brčky z velkých "váz". Škoda jen, že Mai Chau není malinko blíž...

pechovi@klubhanoi.cz