Zážitky z cest

Poprvé v Hanoji?

Pechovi
13.08.2003

Dalo by se říct, že v Hanoji není v zásadě nic, krom hluku a smradu. Naštěstí to není úplně pravda. Jsou tu k vidění plné čtyři milióny Vietnamců... nečekejte, že se budete asijskou romantikou kochat, zážitky nejsou vždy jednoznačně pozitivní. Hanoj je špinavá, zpocená a plná chaosu. Je to metropole s minimem kulturních pamětihodností a s maximem otravných zevlounů.

Lidová restaurace

Tímto jsme vás připravili na nejhorší, teď už vás Hanoj jen mile překvapí. Možná vás až okouzlí a nakonec se do ní pomalu zamilujete... Užijte si to při plném vědomí, jedná se o dlouhodobý, inspirativní a nevratný proces:-)

Hanoj je obrovské tržiště: okolo ulic posedávají ženské s vahadly, kdo nesedí, obchází potenciální zákazníky nebo sám nakupuje. Nejprodávanějším zbožím je ovoce, zelenina, květiny, maso, drůbež... Spousty krámků jsou mobilní, přičemž majitelé živnosti na kolech nebudí v očích cizinců tolik lítosti jako babičky nesoucí na ramenech padesátikilová vahadla, ale rozhodně i oni mají hluboko do kapsy. Snem každého putujícího prodejce je stabilní krám se stálými zákazníky. Kdo v Hanoji náhodou něco neprodává, spravuje nebo myje motorky. Ne snad, že by správkárna vozidel byla zlatý důl, ale jezdit a jíst se ve Vietnamu musí. Proto jsou tu restaurace, nebo přesněji hospody, putyky, polévkárny, rýžárny, nudlárny, vajíčkárny, kašárny, salámárny a cukrárny – jídlo se ve Vietnamu prostě neodbývá.

Možná už jste také hodně slyšeli o hanojské dopravě. Ujišťuji vás, že hrozivě znějící vyprávění nejsou fámou. Naopak, každý den si říkám, že už to nemůže být horší a nebezpečnější a každé další ráno se přesvědčím, že realita předčila mou představivost. A Hanojané jezdí vesele dál (my také, ale co nám zbývá...). Nejmenovaný člen KH kdysi prohlásil, že Vietnamci řídí jako smyslů zbavení - ne snad tak rychle, ale tak inteligentně. Po určité době však i cizinec objeví výhody tohoto prapodivného stylu jízdy a většinou se s ním smíří. Všude na světě jsou místní zvyklosti, ke kterým si člověk musí najít ten správný přístup. Pro hanojské řidiče začátečníky jedna rada: chce to jen trochu otupělosti a zbytek se poddá... Drtivě nejrozšířenějším dopravním prostředkem je motorka. Není to nijak dávno, co byla kola a motorky v ulicích půl na půl. Dnes vjet mezi motorky na kole vyžaduje pořádnou odvahu, nebo vesnickou nevědomost. Cyklo-rykša pomalu z ulic ubývá, dokonce do centra už nesmí, protože zpomaluje dopravu. Xe-om, tedy motorka coby taxík stále ještě z módy nevyšel, ale živnost je to mizerná, když už má každý vlastní stroj. Novým trendem jsou osobní automobily ucpávající ve špičce všechny hanojské dopravní tepny. Noční uliceTento čtyřkolý vynález nebyl opravdu stvořen pro stísněné hanojské mraveniště - a čím více město a jeho obyvatelé bohatnou, tím více aut přibývá. Otázka řešení dopravní situace je populární téma všech místních a vláda se zatím rozhodla pro zásadní zlepšovák: budovy podél uzounkých uliček jsou nekompromisně rovnány se zemí a mezi velkými silnicemi se probourávají spojovací magistrály. Bohužel se zdá, že trend rozšiřování ulic nestíhá trendu bohatnutí a vysoké porodnosti. Co bude dále? Možná dojde i na ostatní zvažovaná opatření, například v lichý kalendářní den se povolí vjezd do ulic jen motorkám s lichou poznávací značkou a v sudý den naopak – prosté a geniální, co říkáte?:-)

Hanoj tedy na první pohled rozhodně není ani ospalá ani romantická, jak se psalo v průvodcích ještě před pěti lety. Vrcholně kuriózní jsou vietnamské písně, kde se donekonečna omílá vůně květů, padající listí, ranní ticho a do toho je promítán klip s prázdnými ulicemi a dívkami na kole v bělostných ao-dai. Přesně taková totiž Hanoj není.

pechovi@klubhanoi.cz