Zážitky z cest

Ostrov Cat Ba ve slavné Dračí zátoce

Pechovi
11.08.2003

Na tomto proslulém ostrově ve světoznámém zálivu Ha Long jsme byli už několikrát. Ne snad, že by to tu bylo nějak úchvatné, ale je to z Hanoje nejdostupnější koupání v moři.

Z Hanoje se musíte dopravit do města Ha Long (autobusem, na motorce, autem) a poté pokračovat na ostrov Cat Ba běžnou lodí nebo rychlolodí (pokud jsou volné lístky, vyplatí se investovat do rychlolodě).

Ostrov Cat Ba

Hned na začátek varování: záliv Ha Long je pěkný, ale co se ostrova Cat Ba týká, nevěřte cestovním kancelářím. Upřímně řečeno, je to tady čím dál tím hnusnější a čím dál tím více zaplněné cestováníchtivými vietnamskými zbohatlíky. Uprostřed města se teď navíc staví diskotéky, takže do poklidného přímořského městečka pro odpočinek to tu začíná mít daleko.

Jednou jsme bydleli přímo v „centru města“, ale mimo hlavní sezónu (říjen 2001). Nebylo to špatné, ale v létě nelze doporučit.

Víkend v květnu 2002 už byl o něčem jiném. Naštěstí jsme se nedali odradit ani příšerným přístavem, ani rozestavěným městem (všechna vietnamská města v rozkvětu - rozuměj ve výstavbě - vypadají hrozně špinavě), nevrátili jsme se do Hanoje, ale sehnali jsme si ubytování na pláži, která je trochu dál od města a moc lidí už se tam netáhne. První den jsme zavítali na trh, zajistili si na ráno loď, trošku se vykoupali a pořádně si zahráli karty. Druhý den na nás už čekala lodička, která nás odvezla na opuštěnou pláž, kde jsme prakticky strávili celý den. Nepražilo slunce, takže pohodička. Na lodi nám i uvařili oběd a celý den jsme se jen čvachtali. Poslední den jsme si zas pořádně užili sluníčka, asi abychom neměli pocit, že se u moře ani nespálíme...

Jednoznačně nejlepší byla však akce v červenci 2003, kdy jsme se na slavnou Cat Bu vykašlali úplně a hned z Hanoje jsme si rezervovali lodičku, která nás vyzvedla po přistání rychlolodě a odvezla nás na opuštěný ostrov. Na loďce jsme i spali a byla to opravdová kýčová romantika: nebe plné hvězd, čerstvý mořský větřík a lodní plachty nad hlavou...Také se nám splnil dávný sen a objevili jsme mořská dna plná korálů, o kterých místní s oblibou tvrdí, že jsou jen v Nha Trangu (letovisko na jihu Vietnamu). Moře bylo čisťounké, plné barevných rybiček a velkých mořských ježků. Krása – Ha Long už nikdy jinak.

Jinak pokud nevíte, co a jak si zařídit, kde spát a jak si objednat loď, tak na Cat Bu nejezděte. Je tu sice možnost udělat si s cestovní kanceláří výlet do místního pralesa a cestou na ostrov si prohlédnout celou zátoku Ha Long, ale celkově je to zdlouhavý výlet, všude přeturistováno a snadno vás to zklame.

pechovi@klubhanoi.cz