Zážitky z cest

Hora Ba Vi

Pechovi
11.08.2003

Ba Vi je názvem hory, ale také jméno celé oblasti národního parku, která se nalézá přes hodinu jízdy autem nebo na motorce od Hanoje.

Pohled z vrcholu hory Ba Vi

Za koloniální éry zde bylo vystavěno na 200 vil a hotelů, protože Francouzi si oblíbili místní příjemné klima. Když místo opustili, domy pohltil prales a velké tropické stromy v nich doslova zapustily kořeny. Některé z nich docela zmizely v lese, jiné jsou ještě rozpoznatelné, ale rozhodně ne obyvatelné. Nejpůsobivěji vypadá kostel, který ještě dokonale nesplynul s přírodou a připomíná tajemné místo z nějakého románu, filmu nebo snu.

Po Ba Vi jsme podnikli několik výletů, z nichž nejzajímavější je asi přímý výstup nahoru k malé pagodě, po kterém člověka čeká pohled do údolí, na řeku a les. Bohužel je Ba Vi i oblíbeným místem vietnamských "turistů", takže se vyplatí jet sem ve všední den nebo v zimě.

Pohyb po národním parku je možný prakticky pouze po vybudovaných betonových chodnících, spíš lépe řečeno dálnicích; trošku to turistický zážitek snižuje. Teprve nahoře u vrcholků s pagodami se jedná o kamenné schody. Zatím jsme prakticky nikdy neměli štěstí na pořádný výhled.

Vzhledem k snadné dostupnosti z Hanoje jsme zde byli už asi pětkrát.Přestože je oblast Ba Vi poměrně rozsáhlá, neposkytuje moc možností na nápadité obměny výletu.

pechovi@klubhanoi.cz