Vietnamský Thap Cam

Trest smrti

Eva Pechová
30.08.2002

Za co budete ve Vietnamu odsouzeni k trestu smrti?

Jeden z nejvýše postavených činitelů vietnamské policie, generál Pham Chuyen, se podle Reuters (22. Března 2002) vyslovil proti rozsudku smrti. Jako důvod uvedl, že existence tohoto trestu nijak nesnižuje počet trestných činů. Podle něj by nejtvrdším trestem mělo být odnětí obžalovanému jeho národnosti. Případy korupce by podle generála Pham Chuyena měly být trestány pokutami. V průměru je každý rok provedeno ve Vietnamu přibližně 100 rozsudků smrti. Minulý rok bylo odsouzeno k smrti 50 lidí pouze za trestné činy spojené s drogami.

Exekuce je ve Vietnamu prováděna zastřelením popravčí četou o šesti střelcích. Trest smrti může být uvalen za vraždu, obchodování s drogami (více než 600 gramů heroinu), korupci (větší než 33. 000 USD) a vlastizradu.

Drogy ve Vietnamu 1997 - 2001

V období posledních 5 let bylo ve Vietnamu obžalováno 50 000 lidí v souvislosti s drogami.

Odsouzeno v drogových aférách: 310 (rozsudek smrti)
285 (doživotí)
7 489 (10 – 20 letý trest odnětí svobody)

Korupce ve Vietnamu 1997-2001