Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

Praktické rady na cestu

Zdraví na cestách Vietnamem

Eva Pechová
12.08.2003

Praktické informace o možných problémech a zdravotních rizicích. Základní rady o vybavení lékárničky.

Obecně je doporučováno pro Vietnam očkování proti tetanu, hepatitidě A a B, břišnímu tyfu a kontrola protilátek, případně přeočkování TBC. Běžně se očkuje i proti japonské encefalitidě. Naopak nedoporučuji užívání antimalarik (neslyšela jsem o nikom, kdo by ve Vietnamu chytil malárii, a naopak o mnoha lidech, kterým je po antimalarikách hodně zle) – je to však pouze můj názor, rozhodujete o vlastním zdraví sami. Nejlepší ochranou před komáry je moskytiéra a repelent.

Nezapomeňte si do Vietnamu vzít dostatečnou zásobu chronicky užívaných léků. Proti průjmu Imodium nebo Reasec, případně také Endiaron nebo Endiform, proti bolesti a teplotě Paralen. Dále obvaz, sterilní gázu a desinfekci. Dále se osvědčily léky na kašel, který je díky úžasnému vynálezu zvaném klimatizace nejčastější vietnamskou chorobou.

Rozpory někdy panují v názoru na antibiotika užívaná bez doporučení lékaře. Mohu vycházet z vlastních vietnamských zkušeností, kdy mně nebo někomu známému antibiotika naordinovaná bez lékaře vyřešila nepříjemné problémy, a to hlavně při drobnějších úrazech. Jedná se především o případy, kdy cestujete v horách nebo v místech, kde odbornou pomoc těžko seženete. Při jednom výletu v severním Vietnamu jsem si na motorce lehce sedřela nohu; odřenina vypadala první den neškodně, ale potom mi noha začala otékat a z místa téct odporná tekutina. Kdybych si nevzala antibiotika, myslím, že po návratu do Hanoje by mi nohu mohli rovnou uříznout. Podobný případ se stal kamarádce, která si nohu odřela v sandálech (v Praze směšná záležitost) a během povodně, kdy nohu vymáchala v rozvodněné městské kanalizaci, se noha zanítila a vzápětí natekla jako balon. Ve Vietnamu se i drobné oděrky hodně špatně hojí a vždy je lepší mít u sebe na delší výlet desinfekci – a antibiotika. Samozřejmě neordinovat si je na každý puchýř, ale když člověk vidí, že jde do tuhého...

Po zkušenostech mnohých ostřílených cestovatelů a rezidentů ve Vietnamu je zdravotní pojištění jednoznačně na nic při drobných či středně vážných zdravotních problémech, protože Vietnamci chtějí vše zaplatit v hotovosti a z pojišťovny musíte peníze dolovat zpětně po návratu. Většina zdravotních zákroků, konzultací je ve Vietnamu za levný peníz (pokud nejdete do jedné ze dvou zahraničních zařízení, kde jsou služby v kultivovaném prostředí, ale drahé). Ve vietnamských lékárnách je k zakoupení absolutně vše bez předpisu („západní“ moderní léky jsou běžné) – od vitamínů přes antikoncepční pilulky až po antibiotika. Zdravotní pojištění je přesto velmi důležité, neboť při těžkých úrazech, automobilových nehodách nebo vážných nemocích, kdy finanční náklady přesahují vaše možnosti, nebo je nutný transport do nemocnice v Bangkoku, je karta od solidní zdravotní pojišťovny jediný způsob jak prokázat svou solventnost. Převoz speciálem do Prahy a kamkoliv jinam vám nikdo bez záruky neudělá. Při pojišťování v ČR se tedy ujistěte na co a do jakých částek jste pojištěni. Praktický závěr: Určitě nezapomeňte finanční rezervu na lékaře a určitě se před cestou pojistěte!!!.

Pro jistotu navštivte před cestou svého zubaře.

Při trávicích problémech během pobytu ve Vietnamu absolvujte po návratu domů vyšetření na parazity.

Pozor na dehydrataci během cesty (hlavně při průjmech)!!! V nejhorším se ve Vietnamu (v Hanoji) můžete napít i vody z vodovodu, kvalitní není, ale ani po ní neumřete.

Kontakty na hlavní zdravotní zařízení v Hanoji:

Hanoi Family Medical Practice – A1 Van Phuc 109-112, Kim Ma, tel. 8430748, 0903401919

SOS International – 31 Hai Ba Trung, tel. 934 0555

Bach Mai Hospital (Benh Vien Bach Mai) – Duong Giai Phong, tel. 8693731/2/3

Friendship Hospital (Benh Vien Huu Nghi) – 1 Tran Khanh Du, tel. 9722231/2

Vietnam-Germany Friendship Hospital (Benh Vien Huu Nghi Viet-Duc) – 40 Trang Thi, tel. 8253531/2/3

V Saigonu

International Medical Center Clinic 1 – 3 Cong Xa Paris, tel. 8654025

International Medical Center Clinic 2 – 520 Nguyen Tri Phuong, tel. 8642787

Medical Care/Medevac: International SOS – 65 Nguyen Du, tel. 8298424

Columbia Saigon International Clinic – 8 Alexandre de Rhodes, tel. 8238888

Pokud se vám stane, že se ocitnete ve finanční tísni, ať z důvodu zdravotních nebo jiných, a nutně potřebujete sehnat peníze, obraťte se na bankovní službu Western Union (v Hanoji v ulici Ba Trieu 184-186, budova Asia Bank) Spoléhat se v podobných případech na ambasádu je naivní, podle předpisů vám úřední peníze nemohou být zapůjčeny a pracovník konzulátu vám maximálně poradí služby Western Union nebo se nad vámi slituje a zapůjčí vlastní peníze.

epechova@klubhanoi.cz
Další články autora

Komentáře čtenářů

Dobra rada

Honza16.12.2003

Re: Dobra rada

eva19.12.2003

antibiotika

xy06.09.2008

Malárie ve VN

D L25.01.2009

Zobrazit všechny komentáře | Přidat nový komentář

<< >>

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.

Aktuálně

Máme NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY!
Náš nový název volal i po nových a modernějších webových stránkách. Máme je! :-) Postupně přesuneme i všechny články odsud na www.sea-l.cz. Informace tam najdete nejen v češtině, ale i ve vietnamštině a angličtině. Aktuality a spoustu fotek z našich akcí najdete také na Facebooku: v češtině a ve vietnamštině. (27.02.2018)

Chcete se naučit vietnamsky?
V pondělí 18. 3. 2018 startujeme další kurz vietnamštiny pro začátečníky! (14.02.2018)

Pojeďte na výlet!
V sobotu 29. 7. 2017 pořádáme výlet pro rodiče s dětmi do Českého ráje. Více info na letáčcích v češtině i ve vietnamštině. (17.07.2017)

Vietnam na Ládví
Ve čtvrtek 22. 6. 2017 od 14 hod. si můžete zpestřit odpoledne festivalem Vietnam - země blízká i vzdálená, jehož pestrým programem Vás provedou sami Vietnamci! (20.06.2017)

Zobrazit starší novinky

Článek z rubriky "Praktické rady na cestu"

"Dobře míněné" rady :-) pro všechny, kdo se chystají na výpravu do Vietnamu.