Obsah rubriky "Aktuality a zajímavosti"

Stránek celkem: 125, zobrazeno: 81 - 88

Zpravodajství a mnoho zajímavých článků o svátečním i všedním životě ve Vietnamu nebo ve vietnamské komunitě u nás.

Na skok v Saigonu

15.05.2005 Aktuality a zajímavosti

Prvně v životě jsem někam jel jako oficiální host. Tím bylo dáno i trvání mého pobytu: od rána 29. dubna do večera 2. května, jen čtyři dny, plně využité od rána do noci. Doba příletu i odletu mi naštěstí vyšla tak, že jsem si pobyt mohl rozdělit prakticky rovným dílem mezi účast na společném programu zahraničních hostí a setkání s několika dlouholetými osobními přáteli. (...)

Počet komentářů: 1

V kolonii (Le Colonial)

25.04.2005 Aktuality a zajímavosti

Nakladatelství BB Art vydalo překlad románu vietnamského emigranta, který si říká Kien Nguyen. (...)

Počet komentářů: 2

Vietnam touží po vysokorychlostní železnici

12.04.2005 Aktuality a zajímavosti

Ministerstvo dopravy a spojů VSR plánuje stavbu sítě vysokorychlostních železnic. Velkolepý plán zahrnuje vytvoření pěti linek dvou různých typů vysokorychlostních vlaků. Nejdůležitější trať by měla spojovat Hanoj s Ho Či Minovým Městem. Další čtyři linky by měly vést dále z těchto dvou měst do okolních provincií a pokud možno navázat na mezinárodní železniční spoje, na rozdíl od hlavní trasy by však mělo jít jen o expresní linky. (...)

Obyvatelé koloniální Hanoje

06.04.2005 Vietnamský Thap Cam

V roce 1900 žilo ve vnitřní Hanoji 80 000 obyvatel, v roce 1940 dvojnásobný počet. K tehdejšímu evidovanému obyvatelstvu musíme – stejně jako dnes – připočíst ztěží odhadnutelný počet těch, kdo se pohybovali nekontrolovatelně mezi městem a přilehlým okolím, uvádí se asi 50 000 lidí. Počet pohřbů dosahoval v té době podle statistik vyšších čísel než počet narození, takže přírůstek obyvatelstva byl způsoben výlučně přistěhovalci. (...)

Architektura koloniální Hanoje

24.03.2005 Vietnamský Thap Cam

Od roku 1885 byla Hanoj centrem tonkinského protektorátu a sídlem francouzské správy. O sedmnáct let později se stala hlavním městem všech pěti částí Indočíny – Tonkinu, Annamu, Kočinčíny, Laosu a Kambodži. Předválečná Hanoj byla nazývána Paříží východu, považována za sídlo koloniální elegance a symbol technického pokroku jihovýchodní Asie. (...)

Počet komentářů: 5

Korupce při udělování víz cizineckou policií

20.02.2005 Aktuality a zajímavosti

O špíně, která ulpívá na procedurách udělování víz Vietnamcům, a o do nebe volajících praktikách cizinecké policie si už léta štěbetají i vrabci na střeše. V posledních dnech vypluly na povrch podrobnější zprávy a o případu odhaleném u OCP Karlovy vary přinesly zprávu všechny noviny. (...)

Počet komentářů: 12

Francouzská škola Dálného východu

14.02.2005 Vietnamský Thap Cam

École Française d'Extrême-Orient (Francouzská škola Dálného východu, Viện viễn Đông bác cổ Pháp, dále EFEO) patří už více než celé století k nejvýznamnějším institucím v bádání o kulturách a historii zemí Dálného východu. EFEO vznikla v roce 1900, a její první velké sídlo se nacházelo v Hanoji. Po delší přestávce, kdy musela z politických důvodů v roce 1957 opustit Vietnam, se do tohoto města znovu vrátila v devadesátých letech. Najdeme ji na ulici Lý Thường Kiệt č. 26. (...)

Počet komentářů: 5

Vietnamské novoroční lahůdky

04.02.2005 Vietnamský Thap Cam

Opět tu máme Nový lunární rok. Letos vstupujeme do roku Kohouta. Na stránkách Klubu Hanoi jsme už měli možnost si přečíst o vietnamském kalendáři, o shonu svátků a novoročních stromcích. Tentokrát nahlédneme na vietnamskou slavnostní tabuli a polkneme pár slin při vzpomínce na tradiční lahůdky. (...)

Počet komentářů: 27

<<   1  9  17  25  33  41  49  57  65  73  81  89  97  105  113  121   >>

Pojeďte na výlet!
V sobotu 29. 7. 2017 pořádáme výlet pro rodiče s dětmi do Českého ráje. Více info na letáčcích v češtině i ve vietnamštině. (17.07.2017)

Vietnam na Ládví
Ve čtvrtek 22. 6. 2017 od 14 hod. si můžete zpestřit odpoledne festivalem Vietnam - země blízká i vzdálená, jehož pestrým programem Vás provedou sami Vietnamci! (20.06.2017)

KC Zahrada pro děti
KC Zahrada pořádá pro děti cizinců zajímavé divadelní aktivity a letní tábor. (23.05.2017)

Hledáme lektory češtiny pro Vietnamce!
Hledáme lektory, kteří umí vietnamsky, na výuku českého jazyka 2x2 hodiny týdně. Zájemce zdarma zaškolíme! Pište na jkocourek@klubhanoi.cz nebo volejte na tel: 603 583 690. (22.05.2017)

Zobrazit starší novinky