Obsah rubriky "Vietnamci v ČR"

Stránek celkem: 57, zobrazeno: 9 - 16

Informace ze světa Vietnamců v České republice. Kultura, novinky, rozhovory, studie.

Rozhovor U Vysmátého soudku

03.04.2012 Rozhovory

Dung se narodil v Hanoji. Jeho táta vystudoval geologii v Ostravě, následně byl vyslaný do Košic. Dung za ním přijel v roce 1992, když mu bylo 10 let. Po dvou letech rodina přesídlila do Prahy a rodiče provozovali krámek ve strašnické tržnici. Když éra tržnic skončila, maminka si prosadila restauraci na Sapě. Dung alias Petr mezitím vystudoval gymnázium, poté se přihlásil na medicínu do Plzně. Dnes je mu 29… (...)

Počet komentářů: 2

Soužití Vietnamců a Čechů v Chebu (část II.)

24.03.2012 Vietnamci v ČR

V první části trilogie článků o soužití vietnamské komunity a českých obyvatel v Chebu jsme problematiku nahlíželi z pohledu mladé vietnamské generace. Následující článek je zaměřený na pohled mladých Čechů na vietnamské spoluobčany. (...)

Soužití Vietnamců a Čechů v Chebu (část I.)

12.03.2012 Vietnamci v ČR

V rámci kurzu Aplikovaný seminář rozvojových studií, realizovaném při projektu ROZVOJ na Katedře politologie a mezinárodních vztahů ZČU v Plzni, proběhl sociologický průzkum zaměřený na soužití vietnamské menšiny a českého obyvatelstva v Chebu. Cílem zmíněného výzkumu bylo jednak zmapovat vzájemné vztahy mezi dospívající generací Čechů a Vietnamců, jednak dokázat, že mladí lidé dnes mezi sebou navazují kontakty bez ohledu na svůj původ. Hlavní otázka ovšem spočívala ve zjištění, zda je Cheb pro druhou generaci vietnamských imigrantů pouze tranzitním městem či nikoliv... (...)

Počet komentářů: 1

Rozhovor: Češi nejsou zvyklí na cizince

06.03.2012 Rozhovory

Thu Ha se narodila v severním Vietnamu, ale od svých devíti žije s rodinou v Liberci. Chodila na české školy a absolvovala i tak tradiční disciplínu jako taneční. Dnes má české občanství, pracuje pro nadnárodní firmu a studuje vysokou školu v Praze. K tomu, aby měla pocit, že "sem" patří, jí ale stále něco chybí. (...)

Vietnamský "polda" jako rarita

28.02.2012 Vietnamci v ČR

V mém okrsku je jedna z největších tržnic v České republice. Většinu prodejců tvoří Vietnamci s dlouhodobým pobytem na území ČR. Vzhledem k objemu prodávaného zboží jsou zde konflikty mezi trhovci a zákazníky poměrně časté. Pokud do konfliktu musí zasáhnout policisté, pak vše většinou vázne na kulturních a jazykových rozdílech. V těchto případech by se hodil k ruce policista vietnamské národnosti. (...)

Počet komentářů: 3

Děti na barvu pleti nehledí

14.02.2012 Rozhovory

Velkou část odborné veřejnosti, která se obrací na Klub Hanoi s žádostí o radu, tvoří učitelé a učitelky. Zejména ti, kteří mají ve třídě vietnamské žáky a hledají možnosti, jak jim co nejvíce usnadnit vzdělávání na české škole. Zajímají se také o osvědčené nástroje při výuce těchto dětí a na řešení možných komunikačních problémů s rodinou. Přinášíme rozhovor s ředitelem ZŠ Meteorogická v Praze Libuš, panem Zdeňkem Běleckým, jehož školu navštěvuje dlouhodobě také procento žáků vietnamského původu a která má v této oblasti inspirativní zkušenosti. (...)

Prostředníci mezi námi

07.02.2012 Vietnamci v ČR

První generace potomků vietnamských přistěhovalců v Česku dospěla. Už se tu narodili nebo sem přijeli jako malí. Často dosáhli na vysokoškolský titul a nyní hledají zaměstnání. (...)

Počet komentářů: 1

Potomci vietnamských přistěhovalců a české občanství (část II.)

16.01.2012 Vietnamci v ČR

Statistiky o natalitě ve vietnamské komunitě (v letech 1995-2009 se narodilo 7 166 dětí) a o počtech vietnamských dětí na českých školách ukazují, že fenomén 1,5 a 2. generace Vietnamců v ČR je aktuální téma. Přirozeným vývojem se v komunitě etabluje početná skupina vietnamských dětí, dospívajících a mladých dospělých, u kterých můžeme předpokládat, že jsou jazykově a kulturně integrovaní, a tudíž ideálními žadateli o české občanství. Mají o něj zájem? Co jim stojí v cestě? (...)

Počet komentářů: 2

<<   1  9  17  25  33  41  49  57   >>

Pojeďte na výlet!
V sobotu 29. 7. 2017 pořádáme výlet pro rodiče s dětmi do Českého ráje. Více info na letáčcích v češtině i ve vietnamštině. (17.07.2017)

Vietnam na Ládví
Ve čtvrtek 22. 6. 2017 od 14 hod. si můžete zpestřit odpoledne festivalem Vietnam - země blízká i vzdálená, jehož pestrým programem Vás provedou sami Vietnamci! (20.06.2017)

KC Zahrada pro děti
KC Zahrada pořádá pro děti cizinců zajímavé divadelní aktivity a letní tábor. (23.05.2017)

Hledáme lektory češtiny pro Vietnamce!
Hledáme lektory, kteří umí vietnamsky, na výuku českého jazyka 2x2 hodiny týdně. Zájemce zdarma zaškolíme! Pište na jkocourek@klubhanoi.cz nebo volejte na tel: 603 583 690. (22.05.2017)

Zobrazit starší novinky