Obsah rubriky "Dálná Asie"

Stránek celkem: 6, zobrazeny všechny.

Indie na západě, Indonésie a Filipíny na jihovýchodě, Mongolsko na severu. Dál by Petr nechodil.

Na cestě: Angkor Wat

07.06.2008 Dálná Asie

Foto: Honza Procházka

Za hodinu bude svítat. Sedím na motorce, rukama objímám kolem pasu taxikáře v kožené bundě, v nose cítím vůni kouře z jeho vlasů, v kostech ranní chlad a mlhu valící se od jezera Tonlé Sap. Je černočerná tma, pět hodin ráno, uprostřed Kambodži, v srdci bývalé Khmérské říše. Kolem nás se míhají světla desítek motorek, které se jako proud světlušek valí kupředu, ke vstupní bráně do chrámového města Angkor Wat. (...)

Počet komentářů: 4

Myanma (Barma) v řadě průvodců Lonely Planet

20.05.2007 Dálná Asie

Australská edice knižních průvodců Lonely Planet, která odstartovala již v r. 1973 právě s titulem zaměřeným na jihovýchodní Asii, se stala zřejmě nejpoužívanější řadou tohoto typu vůbec. Dnes vychází ve 14 jazycích včetně češtiny (u nakl. Svojtka&Co.). Třebaže někdy je smutné sledovat davy turistů z různých zemí, již všichni žmoulají u kdejaké zajímavé lokality světa tu samou knížku, nutno konstatovat, že některé svazky edice byly či jsou průkopnické a mnohdy se bez nich cestovatel už neobejde. Tak si asi i každý Čech, který se chystá do Barmy-Myanmy, pořídí nedávno vyšlý svazek o této zemi. (...)

Tropické ovoce v jazycích jihovýchodní Asie

12.02.2007 Dálná Asie

Když jsem byl před mnohými lety ve Vietnamu, jako poklad jsem si sem vezl česko-vietnamský slovníček kulturních plodin, protože jsem očekával, že se s mnohými exotickými plody setkám na zdejších tržnicích. Když jsem pak v Hanoji či Danangu narazil na nějaký do té doby pro mne neznámý plod, vietnamští obchodníci mě pomocí tohoto slovníčku zorientovali. (...)

Počet komentářů: 5

O čínském myšlení čínskou optikou

05.11.2006 Dálná Asie

Už na pohled a na omak úhledná kniha Čínská filosofie – pohled z dějin může mít v našem kulturním kontextu význam, který nejspíš nejsme s to zatím docenit. Ne že by v ní Oldřich Král podával zprávu o čemsi zcela novém: vždyť už tu máme například pozoruhodný svazek o čínské filosofii od Egona Bondyho, a také celou řadu českých překladů klasických děl čínské filosofie (I-ťing – Knihu proměn, Konfuciovy Hovory nebo několik různých překladů Starého mistra, Lao-c´a ad.). A přece: jak sám Král občas podtrhuje, někdy je než "co" důležitější "jak". Nenabídl nám tudíž něco nového, ale dojista nově. (...)

Pol Pot. Očima českých překladů

05.11.2006 Dálná Asie

Autogenocida – tohoto výrazu se občas užívá k definici toho, co prodělala Kambodža od 17. dubna 1975 do 7. ledna 1979, kdy režim tzv. Rudých Khmerů připravil o život přibližně 1 a půl milionů příslušníků vlastního národa. Jakékoli počty jsou však jen výsledkem odhadů a spekulací. (...)

Koza, která žere hady

22.03.2006 Dálná Asie

Nenechte si ujít novou zajímavou knihu Mirka Nožiny. (...)

Společnost AeroAgency s.r.o. zajištuje atraktivní práci na Letišti Praha. Nabízí brigádu pro asistenty odbavení cestujících - check-in a pracovníky na nakládku a vykládku zavazadel u letadel. Pracujte na zajímavém místě, možnost odstartovat kariéru.

Chcete se naučit vietnamsky?
V pondělí 18. 3. 2018 startujeme další kurz vietnamštiny pro začátečníky! (14.02.2018)

Pojeďte na výlet!
V sobotu 29. 7. 2017 pořádáme výlet pro rodiče s dětmi do Českého ráje. Více info na letáčcích v češtině i ve vietnamštině. (17.07.2017)

Vietnam na Ládví