Obsah rubriky "Vietnam"

Stránek celkem: 34, zobrazeno: 9 - 16

Základní stručné informace o Vietnamu. Najdete zde shrnutí vietnamské historie, literatury, kinematografie, hudby atd.

Expedice VIETNAM 2011 "objevitelská"

16.12.2011 Vietnam

Sledujte úspěchy botaniků, kteří se vydali do Vietnamu prozkoumat rozmanitou flóru lokality Hon Ba... (...)

Thich Nhat Hanh

12.07.2007 Vietnam

Vietnamský buddhistický mnich a mírový aktivista Thich Nhat Hanh je v současnosti jedním z nejznámějších představitelů angažovaného buddhismu ve světě. Narodil se ve středním Vietnamu v roce 1926 a v šestnácti letech se stal buddhistickým mnichem. (...)

Počet komentářů: 3

Počátky česko-vietnamských vztahů (1950-1959)

16.04.2007 Vietnam

Pomineme-li v minulosti několik českých dobrodruhů zavítavších při svých cestách na území dnešního Vietnamu a české jezuity obracející na víru tamní obyvatele zejména v 17. a 18. století, ke kontaktům mezi našimi zeměmi do poloviny 20. století prakticky nedocházelo. Teprve vznik Vietnamské demokratické republiky v roce 1945 a poúnorový vývoj ČSR od roku 1948 přivedly oba státy díky obdobnému politickému zaměření k úvaze o možné spolupráci. (...)

Počet komentářů: 4

Gialamský reprezentační dům českého průmyslu končí

10.03.2007 Obchod a ekonomika

V květnu 2000 firma WMC slavnostně otevřela ve čtvrti Gia Lam na předměstí Hanoje první reprezentační prodejnu s českými výrobky "First Czech Showroom". Po šesti letech existence tento ambiciózní podnik zaniká. Na jeho místě bude co nevidět stát nové obchodní centrum. (...)

Vietnamští studenti v Japonsku - zánik hnutí Đông Du

18.11.2006 Vietnam

Období rozkvětu Đông Du trvalo od roku 1906 přibližně do poloviny roku 1908. Počet vietnamských studentů, kteří díky Phan Bội Châuově organizaci studovali v Japonsku, v té době dosahoval počtu asi stovky osob. Zásah francouzských úřadů na sebe nenechal dlouho čekat. (...)

Đông Du - Phan Bội Châuovo hnutí v Japonsku

05.11.2006 Vietnam

Na přelomu 19. a 20. století se Japonsko ocitlo v centru zájmu západních velmocí i podmaněných asijských národů. Reformy Meidži jej přivedly k vítězství ve válce s Čínou (1894–1895) a ve válce s Ruskem (1904–1905), čímž se ukázalo, že i asijský národ může dosáhnout úrovně srovnatelné se západem. Zatímco velmoci to vnímaly jako ohrožení svých zájmů na Dálném východě, asijské národy čelící západnímu tlaku v tom spatřovaly naději na obnovu své ztracené nezávislosti. Sláva Japonska se donesla i do Vietnamu prostřednictvím děl čínských reformátorů, která byla tajně distribuována mezi vietnamskými učenci. Jedním z nich byl vlastenec Phan Bội Châu (1867–1940), díky jehož úsilí v letech 1906–1909 na japonských školách studovala stovka vietnamských studentů. Jeho hnutí se zapsalo do dějin pod jménem hnutí Đông Du, Cesta za studiem na východ. (...)

Pěstování rýže

16.10.2006 Vietnam

Rýže je hlavní obilovinou Asie a v některých oblastech představuje až 90 % polní rostlinné výroby. Přestože ze všech obilovin je statisticky na světě nejrozšířenější pšenice, zůstává rýže na prvním místě v produkci zrna, protože v mnoha oblastech jsou u rýže získávány dvě až tři sklizně do roka. (...)

Počet komentářů: 22

Reformy Đổi mới V. Kritické hlasy, závěr

12.09.2006 Obchod a ekonomika

Seriál je u konce. Dnes se podíváme především po kriticích reforem, ať už přicházejí zevnitř nebo zvenčí. (...)

<<   1  9  17  25  33   >>

Pojeďte na výlet!
V sobotu 29. 7. 2017 pořádáme výlet pro rodiče s dětmi do Českého ráje. Více info na letáčcích v češtině i ve vietnamštině. (17.07.2017)

Vietnam na Ládví
Ve čtvrtek 22. 6. 2017 od 14 hod. si můžete zpestřit odpoledne festivalem Vietnam - země blízká i vzdálená, jehož pestrým programem Vás provedou sami Vietnamci! (20.06.2017)

KC Zahrada pro děti
KC Zahrada pořádá pro děti cizinců zajímavé divadelní aktivity a letní tábor. (23.05.2017)

Hledáme lektory češtiny pro Vietnamce!
Hledáme lektory, kteří umí vietnamsky, na výuku českého jazyka 2x2 hodiny týdně. Zájemce zdarma zaškolíme! Pište na jkocourek@klubhanoi.cz nebo volejte na tel: 603 583 690. (22.05.2017)

Zobrazit starší novinky