Vietnamské fonty

Mirek Pech
06.06.2005

Vietnamština na tomto webu a tvorba vlastních dokumentů s vietnamskou diakritikou.

Fonty na webu Klub Hanoi

Kódování všech stránek tohoto webu je Windows 1250 a zápis znaků mimo rozsah této (středoevropské) znakové sady je pomocí entit. Pokud jste klikli na odkaz fontů, máte možná se zobrazením vietnamštiny problém. V drtivé většině případů by jej měla vyřešit instalace unicode znakové sady nejběžnějších písem.

• Instalace nejběžnějších písem s podporou části znakové sady potřebné pro zobrazení vietnamských diakritických znamének se provede pouze spuštěním instalačního souboru, který si můžete stáhnout např. na adrese www.tti-us.com/uvn/p_freefonts.html. Pravděpodobně budete muset poté restartovat počítač. Správně nainstalované fonty potřebujete také pro tisk.

Tvorba dokumentů s vietnamštinou

Unicode je dnes standard a pro tvorbu textových dokumentů ve vietnamštině jej lze jen doporučit. Starší (osmibitové) sady, kterých je veliké množství a mají obtížně řešintelné problémy se vzájemnou kompatibilitou a také s češtinou (VNI, VPS, TCVN-ABC...), dnes přežívají pouze z historických důvodů. Pro psaní je výborný jednoduchý prográmek s názvem Unikey, který podporuje několik druhů kódování i několik rozložení klávesnic. Prográmek se netluče s češtinou, což není zdaleka samozřejmé. Unikey je freeware a u nás si jej můžete stáhnout.

Instalace Unikey

Unikey se pouze rozbalí programem WinZip do zvolené složky, jiná instalace není potřeba. Spouští se souborem unikey.exe, jehož zástupce je vhodné si umístit na dostupné místo, např. na plochu. V konfiguraci si můžete zvolit automatický start programu při každém spuštění počítače.

Nastavení programu Unikey

Při psaní používání kteréhokoli exotického písma je důležité pochopit jednu podstatnou maličkost – že totiž kódování znaků a rozložení klávesnice jsou dvě naprosto rozdílné věci. Proto si můžete v programu Unikey zvolit nezávisle z deseti různých hojně používaných znakových sad a ze tří možností rozložení klávesnice. Doporučuji použít nastavení na obrázku.

Psaní v textovém editoru

Zatím jsem se nesetkal s případem, že by v některém textovém editoru dělalo psaní s Unikey potíže. Některé starší editory nemají podporu unicode. Při psaní v MS Word libovolné verze si musíte v souladu s helpem vypnout funkci „inteligentní vyjímání a vkládání“ a dále vypnout automatickou „opravu dvou počátečních velkých písmen“. Pokud to neuděláte, problémy se projevují nesmyslným vkládáním mezer doprostřed slov. Umístění tohoto nastavení se v jednotlivých verzích MS Word mění. Oprava dvou počátečních písmen by měla být někde zhruba „Nástroje – automatické opravy – (...)“ a inteligentní vyjímání a vkládání bývá v nabídce „Nástroje – možnosti – úpravy“. Kdo hledá, najde.

Při psaní v češtině nebo jiném jazyce, jak jsme zvyklí, nastavíme Unikey do režimu „A“ (angličtina), pro vietnamštinu přepnout na „V“. Pokud máte nainstalované písmo unicode, font není potřeba při změně jazyka měnit.

Podrobnosti, dotazy

V poslední době věda a laborování okolo fontů postupně ustupuje, protože podpora standardních řešení je přinejmenším na platformě windows prakticky bezproblémová zhruba od roku 2000. Proto jsme i na zde po aktualizaci v r. 2005 upustili od různých polovičatých vychytávek.

Problémy jakéhokoli druhu a připomínky nadšenců řešte bez rozpaků mailem. Určitě se pokusím odpovědět obratem. Mirek.

Vietnam na Ládví
Ve čtvrtek 22. 6. 2017 od 14 hod. si můžete zpestřit odpoledne festivalem Vietnam - země blízká i vzdálená, jehož pestrým programem Vás provedou sami Vietnamci! (20.06.2017)

KC Zahrada pro děti
KC Zahrada pořádá pro děti cizinců zajímavé divadelní aktivity a letní tábor. (23.05.2017)

Hledáme lektory češtiny pro Vietnamce!
Hledáme lektory, kteří umí vietnamsky, na výuku českého jazyka 2x2 hodiny týdně. Zájemce zdarma zaškolíme! Pište na jkocourek@klubhanoi.cz nebo volejte na tel: 603 583 690. (22.05.2017)

Asie na Jiřáku
Ve čtvrtek 25. 5. 2017 se koná 2. ročník etnofestivalu Asie vzdálená a blízká. Přijďte se na nás podívat na Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze! Událost najdete i na Facebooku. (22.05.2017)

Zobrazit starší novinky