Dialog kultur – VIETNAM

Článek vytištěný z www stránek Klub Hanoi - www.KlubHanoi.cz.

Autor: Klub HN (klubhanoi@klubhanoi.cz), rubrika: Činnost Klubu Hanoi
Vydáno dne 20. 02. 2017

Kulturní centrum Zahrada na Chodově připravuje nový cyklus Dialog kultur, aneb sobotní setkání pro nejširší veřejnost, jejichž cílem je představit kulturu, jazyk, zvyky či gastronomii cizinců, kteří žijí v této městské části. Pilotní díl projektu se uskuteční v sobotu 4. března 2017 a poodhalí život druhé nejpočetnější komunity na Jižním Městě, tedy té vietnamské. Program spoluutvářel SEA-liaison.

"Program jsme sestavili tak, aby bavil děti, přinesl dostatek zajímavých informací dospělým a obohatil i seniorskou veřejnost," říká dramaturgyně Iva Jirovská. "Zájemci budou mít možnost naučit se vyslovovat základní vietnamské fráze, dozvědět se o tom, co skrývá svátek Tet nebo jak se slaví ve Vietnamu Nový rok, a vyzkoušejí si i výrobu tradičních jarních závitků," dodává.

Program:

14.00    Workshop pro děti: výroba figurek z rýžové mouky
          Workshop pro děti i dospělé: výroba jarních závitků
15.00    Povídání o novoročních oslavách Tet, lekce vietnamštiny, závěrečný kvíz pro děti
16.00    Představení vietnamské kuchyně
17.00    Promítání filmu Mat Goc, beseda s režisérem snímku Dužanem Duongem

Součástí programu je výstava fotografií ze života národnostních menšin Vietnamu autorů Evy Laurinové a Miroslava Pecha a prezentace odborných publikací s danou tématikou.

První díl celoročního projektu Podej mi ruku, jehož zásadním posláním je bezpečná a vstřícná integrace dětí, rodin a jedinců z cizích zemí, kteří nyní žijí, či se již usadili na Jižním Městě, představuje Vietnam, druhou nejpočetnější komunitu. Další setkání plánované na přelom dubna a května představí komunitu ukrajinskou.

V rámci projektu budou kromě výše zmíněných setkání, představeny i další aktivity: vznikne dětský divadelní soubor Divadlo integrace, složený z českých dětí a dětí – cizinců. Poslední srpnový týden se můžeme těšit na příměstský tábor, jehož posláním bude propojení českých dětí s dětmi cizinců na základě společných zážitků. Jeho hlavní náplní budou příběhy dětí z různých koutů světa v konfrontaci s pohádkami z celého světa. Připravujeme rovněž projektové dílny pro školy, ve kterých se žáci budou seznamovat s architektonickými zajímavostmi Jižního města. Aktivity budou poukazovat na typické rysy naší architektury v konfrontaci s architekturou cizí. O tom, jak se vítá a seznamuje jinde, vznikne formát dílny pro děti a náctileté Podej mi ruku. Celoroční "výzkum" - sbírka pozdravů a zvyků – bude shrnut ve formě velkoplošných fotografiích, v krátkém dokumentu a ve výtvarných pracích dětí.

Adresa konání akce: KC Zahrada, Malenická 1784, Praha 4 – Chodov
Facebook události

Projekt byl podpořen dotací Ministerstva vnitra v rámci programu "Integrace cizinců 2017".