Podzemní dráha v jižní metropoli a tramvaje v Hanoji

Článek vytištěný z www stránek Klub Hanoi - www.KlubHanoi.cz.

Autor: Eva Pechová (epechova@klubhanoi.cz), rubrika: Aktuality a zajímavosti
Vydáno dne 10. 08. 2003

V Ho Či Minově Městě, bývalém Saigonu, se bude stavět metro. Městský lidový výbor svěřil v červnu tohoto roku německé firmě Siemens vypracování projektu, jehož zadáním jsou dvě trasy metra o celkové délce 19 kilometrů.

Přesto, že cena za vybudování podzemního metra dosahuje mnohem vyšších částek (v tomto případě okolo 680 miliónů Euro) než výstavba nadzemní „sky train“ dráhy jakou má například Bangkok, rozhodlo se město pro realizaci  klasického metra. Obě trasy budou mít společnou výchozí stanici u známého trhu Bến Thành v centru města. První trasa s deseti stanicemi povede až k mostu Tham Lương v XII. městském obvodu a druhá, která bude mít dokonce 14 zastávek, spojí centrum s vlakovým nádražím v Miền Tây.

Technické parametry prvního vietnamského metra budou standardní: rozchod kolejí by měl odpovídat evropským normám, soupravy budou jezdit rychlostí 80 km/hod a intervaly mezi odjezdy jednotlivých vlaků jsou předpokládány dvou až pětiminutové. Vypracovaný projekt bude předložen vládě na konci srpna a pokud bude schválen, začne se stavět v roce 2010.

Stavba podzemního metra byla zvažována i v Hanoji, vzhledem k velkým finančním nákladům a k podzemní vodě pod metropolí se však nakonec představitelé města rozhodli obnovit tradici tramvajové dopravy. Předpokládají osm tramvajových linek, přičemž první dvě zkušební trasy by měly být funkční už v roce 2006. Celý projekt bude realizován ve spolupráci s Pařížskou radnicí, dále se na něm budou podílet i japonští a němečtí partneři. Výstavba všech osmi linek bude stát přibližně 2,8 miliardy dolarů. Cena obyčejného lístku se bude pohybovat mezi 2 000 – 3 000 VND.

Zdroj: Le Courier du Vietnam, 17. 6. 2003.