Rozhovory

Rozhovor: Duong Thanh Ha

Alena Veselá
30.11.2007

Studium: Studuji v Pelhřimově na gymnáziu.
Věk: 16 let.

1. Ahoj, děkuji, že jsi souhlasila s rozhovorem. Začněme od začátku. Jak dlouho žiješ v České republice?

Žiju tu už deset let

2. Máš tu celou rodinu, nebo je část ve Vietnamu?

Samozřejmě,žiju tu s celou rodinou.

3. Co říkají Tvoji rodiče, kteří vychodili školu ve Vietnamu, na Tvé studium?

Neříkají nic. Jen, že se mám snažit, aby ze mě něco potom bylo :-)

4. Jak moc znáš ČR? Žiješ od začátku na jednom místě?

Žijeme furt na stejném místě. A vyhovuje nám to. Ale samozřejmě znám i další místa, jinak by se tu člověk unudil k smrti :-)

5. Co říkáš na české kluky – líbí se Ti spíše Češi nebo Vietnamci?

Podle mě jsou někteří fajn. Ve třídě jsou naši kluci fajn, až na to, že občas mají takový blbý komentář jako např.: "Tos koupila zas u čičmundů, co?" Docela mě to štve. Jinak se se mnou baví všichni :-) A jestli se mi líbí Češi? No, málo, ale jo. Ale jenom líbí! Já mám radši Vietnamce :-)

6. A co láska? Chceš v Čechách zůstat natrvalo a založit si tu rodinu?

Ještě ne. A nějak to ani nespěchá. Času mám dost. Snad do tý doby neumřu :-)

7. Chtěla bys v ČR něco dokázat? Prosadit se v nějakém oboru? V jakém?

Jistě,ale ještě nevím v jakém oboru.

8. Co říkáš na místní zvyky a tradice? Líbí se Ti?

No, některé docela ujdou. Třeba Velikonoce... to se mi líbí, páč máme volno a nemusím do školy :-)

9. Jaké je Tvoje nejoblíbenější jídlo? Zachutnalo Ti také něco z české kuchyně? Navštěvuješ české restaurace?

No, je toho strašně moc, ale česká kuchyně mi taky chutná. Dyť to jím skoro každý den ve škole. Jím snad všechno kromě špenátu a čočky :-) Občas si zajdu i do české restaurace.

10. Jakou Vietnamskou kulinářskou specialitu můžeš Čechům doporučit?

Znamé "Nem", neboli závitky. No, a teď mě už nic nenapadá.

11. Je něco zásadního, v čem je ČR jiná než Vietnam?

ČR je úplně jiná než Vietnam. Hlavně ve školství. Vietnamci se ve Vietnamu učí snad dvakrát tolik co v ČR. Nemají vůbec volný čas na nějaké kroužky. A když už mají ten volný čas, tak zas musí dělat úkoly, páč učitelé jim zadávají strašně moc úkolů. Jsem docela ráda, že studuji tady.

12. Kolik Čechů bys mohla označit za své přátele?

6.

13. A co kultura, navštěvuješ kino, divadlo a díváš se na českou televizi?

Kino navštěvuju. V divadle jsem byla naposledy v šesté třídě se ZUŠ. Zásadně sama nenavštěvuju kino. České filmy moc nemusím. Dívám se jedině na české muzikály :-) Mě se české muzikály strašně líbí.

14. Znáš nějakou významnou českou osobnost? Z filmu, sportu, politiky a tak?

Politika mě nějak moc nezajímá. Sport... vůbec si nemůžu vzpomenout. Ale znám např. Jiřího Žáčka, ten má úplně hustý básničky. Antonín Dvořák a další takový skladatelé :-)

15. Co si myslíš o stránkách www.klubhanoi.cz? Je třeba něco, co na stránkách postrádáš? Co by se mělo změnit?

No, já moc na klubhanoi nechodím. Ale jsem ráda,že existuje a zastává se nás :-) Moc si toho vážím a vážím si i lidi, kteří nás berou takoví, jací jsme. A je jim jedno,že jsme Vietnamci.

16. Splnila Ti Česká republika Tvoje očekávání?

Částečně.

16. Co bys řekla závěrem?

Co bych mohla říct... líbí se mi to tu. Zvykla jsem si. Lidi tu jsou přátelští.

Děkuji za rozhovor a přeji Ti mnoho štěstí a zdraví v dalším životě.

avesela@klubhanoi.cz