komentáře k článku

První důkladný průvodce po Vietnamu v češtině

02.10.2006, autor článku: P.K.

bez názvu PK

25.01.2007

Reagovat

Při psaní se vždy musí zjednodušovat: ano, existují různé výslovnostní varianty různých hlásek v různých částech Vietnamu, dokonce i podle provincií. Normativní výslovnost je ovšem ta hanojská, která je ostatně při rozlišování nejdůkladnější - jak jistě víte, Vietnamci ze Severu rozlišují 6 tónů, zatímco Vietnamci ze Středu a Jihu 3-4 tóny (dokonce ani toto zjednodušení nelze napsat bez výhrad). Jestliže Jihovietnamci nedokáží vyslovit z a vyslovují nepřeškrtnuté d jako "dj", jak píšete, pak to ovšem není jiný foném, je to jen výslovnostní varianta, alofon téhož fonému. (Zkuste si vyslovit z a dj, a hned zjistíte, že je artikulujete na velmi podobném místě podobným způsobem.) Naopak "d" je hláska úplně jiná. Každopádně by bylo absurdní trápit české čtenáře ještě regionálními variantami výslovnosti. V zásadě totiž opravdu platí, že nepřeškrtnuté d je "z" a přeškrtnuté "d". Veškeré výhrady k tomuto konstatování už jsou jen pro zasvěcené rýpaly, jako jsme my. Shodneme se?

Koupit

Tommy23.10.2006

Re: Koupit

Mirek23.10.2006