Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

komentáře k článku

Ivo Vasiljev osmdesátiletý

03.06.2015, autor článku: Marián Sloboda

Ivo VasiljevOndra S.

11.06.2015

Reagovat

  Slovy Ivo Vasiljeva: Jednou jsem Jiřímu Nekvapilovi a Mariánu Slobodovi položil víceméně řečnickou otázku: „Mělo by smysl napsat jazykovou autobiografii?“ Jiří hned zareagoval: „Tak to napiš, vždyť sis kvůli tomu nechal vyšetřit mozek!“ (Vasiljev 2011, s. 13). Pan Vasiljev je nepochybně zasloužilý matador v čs-viet. kruzích a nelze mu upřít dlouholetou práci na poli asijských studií, nebo zásluhy za napsání titulu "Za dědictvým starých Vietů" - chaotické to změti esejí, poznámek a postřehů od archeologie, přes dějiny k didaktice (pan Vasiljev je totiž odborník na všechno). Za všechnu tuto práci se mu sluší poděkovat. Ale překvapuje mě, že klub Hanoj poskytuje tolik prostoru na tuto nekritickou ódu na genialitu člověka, který v 50-80 letech jezdil každou chvíli do Koreje a Severního Vietnamu (schválně, co tam asi dělal? schválně, jaké lidi tam režim posílal?, schválně, kolik stránek měly reporty, které na výbor posílal? - je kouzelné, jak v příloze své "jazykové autobiografie" dobrovolně uvádí seznam svých cest). Co bylo, bylo, bývalí důstojníci jsou dnes i ve vysoké politice, ale nechme už tyto lidi důstojně odpočívat (např. ve společnosti mladých Vietnamek).

Re: Ivo VasiljevMarián Sloboda

17.06.2015

Reagovat

  Tak všiml jste si, že Klub Hanoi nechal na svých stránkách i prostor pro Váš kritický příspěvek, tak v čem je problém? Zadruhé, byl byste tak laskav a na své očerňující otázky podal i odpovědi? Jinak totiž zůstávají čirou demagogií. Taky by bylo vhodné podepsat se celým jménem, anebo se za své výroky stydíte? K zodpovězení jsou tyto Vaše otázky: - schválně, co tam /v Koreji a severním Vietnamu/ asi dělal? - schválně, jaké lidi tam režim posílal? - schválně, kolik stránek měly reporty, které na výbor posílal? (Tady bych chtěl dodat, že důležitější u textů bývá jejich obsah spíš než délka.) Pokud jde o dobrovolné uvedení toho seznamu svých cest na konci jeho jazykové autobiografie, tak pokud se nepletu, jako jeden z redaktorů knihy jsem to tam chtěl pro přehlednost dodat sám. Mapu jsem tam taky přidal sám a oba rejstříky ve spolupráci se spoluredaktorem knihy.

bez názvuJK

17.06.2015

Reagovat

  Dobrý den. Tentokrát se přidám do diskuse. Náš spolek se vždy snažil být nepolitickým, a to zejména ve smyslu neřešit praktické věcné otázky na základě ideologických předpokladů. Nevím ani jaké máte podklady proto, že říkáte, že publikace Za dědictvím starých Vietů není kvalitní. Já osobně se domnívám, že je to jedna z nejkvalitnějších prací o vietnamské kultuře v ČR a nejen v ČR. Navíc mě přijde přinejmenším velmi slušné popřát k osmdesátinám vše nejlepší. To je jedna věc. Druhá věc je, že článek pana Slobody není nijak politicky zabarvený, takže na stránky ho lze našeho úhlu pohledu lze zařadit.

Re: bez názvuB2UTKi67q

29.04.2017

Reagovat

  This is an aritlce that makes you think "never thought of that!"

bez názvuJH

17.06.2015

Reagovat

  Nevím, proč říkáte : "tolik prostoru" , vždyť jde o jeden článek.

OndřejoviPK

22.06.2015

Reagovat

  Musím se také přidat s upřímným blahopřáním panu Vasiljevovi. Ondřej je zjevně z pokolení vyrostlého po r. 1989, jinak by takový komentář vůbec nemohl napsat. Otázka, koho starý režim posílal do socialistických zemí, totiž není příliš relevantní - často tam posílal právě ty, kteří to měli všude jinam zapovězeno. Smysluplné by spíš bylo tázat se, jaké lidi posílal na Západ (proč např. Václav Klaus a Vladimír Dlouhý mohli studovat v největší normalisaci na Západě?), to už byli hodně prověření a loyální lidé, kteří si to sakra vysloužili. Co se týče "chaotické to změti esejí, poznámek a postřehů", Ondřej zřejmě tu knihu ani nečetl. Já osobně považuji komposici a gradaci Dědictví starých Vietů za skvěle promyšlenou, bez ohledu na to, že každá kapitola se zabývá jiným tématem. Četl jsem ji dvakrát. Napsal někdo u nás lepší dílo o Vietnamu? Rádobymorální zápal mladé generace, namířený proti generaci starší, mi přijde často poněkud zakomplexovaný - jaký asi může mít Ondřej důvod útočit na člověka, který na rozdíl od něj už mnohé dokázal, a navíc - pokud vím - se těší nepochybné úctě svých vrstevníků i mladších kolegů nejen pro svůj odborný přínos, ale i po lidské stránce? Kdo se chce vyvyšovat nad jiné, ať to dokáže positivním činem, a ne shazováním zásluh druhých. Držím Ondřejovi palce, aby to v budoucnu dokázal. Až se tak stane, pak už jistě nebude mít zapotřebí shazovat své předchůdce. PK

nejsem Ondra S.Ondra Slowik

13.09.2015

Reagovat

  Pochybuju, že by to tady ještě někdo četl, případně že by to byla jakkoliv zajímavá informace, ale já nejsem autorem toho prvního příspěvku. Knihu pana Vasiljeva jsem četl také dvakrát a jedinou zásadní věcí, kterou bych si jí dovolil vytknout, je její špatná dostupnost. Pana Vasiljeva si nesmírně vážím a ničí minulost bych si ani v nejmenším nedovolil hodnotit.

Přidat nový komentář

Zobraz článek "Ivo Vasiljev osmdesátiletý"

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.

Související stránky

Rozhovor s Ivem Vasiljevem, spoluautorem vznikajícího Velkého učebního česko-vietnamského slovníku

Rozloučení s Ivo Vasiljevem