Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

komentáře k článku

Ho Či Minův Deník z vězení v novém vydání!

26.07.2012, autor článku: P.K.

Život a dílo Ho Či MinaPetr P.

08.08.2012

Reagovat

  Také vřele doporučuji životopis Ho Či Mina od amerického profesora Williama J. Duikera. Velmi objektivní, věcné, nabité fakty, opatřené četnými poznámkami, citacemi a odkazy, a přesto čtivé a napínavé. Historickou odpovědnost Francie a USA nelze popřít. Některá zvěrstva však mají na svědomí sami Vietnamci. Představitelé Vietnamské demokratické republiky zahájili na přelomu čtyřicátých a padesátých let pozemkovou reformu, která se v mnoha případech zvrhla ve vyřizování osobních účtů. Docházelo k vyvlastňování, věznění a popravám bez soudu. Odpovědnost Ho Či Mina byla nepřímá a politická, ale byla. Větší díl odpovědnosti nese mladší generace zakladatelů Vietnamské demokratické republiky, především ti, kteří spolu s Ho Či Minem tvořili tzv. čtyři sloupy strany - Truong Chinh, Pham Van Dong a Vo Nguyen Giap. A samozřejmě zástupy středních a nižších funkcionářů, kteří se do věci pustili s přílišnou horlivostí a radikalismem. Ho Či Min v sobě kombinoval umírněnost a nepředstíranou skromnost s určitou tvrdostí a neústupností. Jako všichni velcí vizionáři myslel na obecné dobro tak intenzivně, že to někdy vedlo až k určité necitlivosti vůči utrpení jedinců. Vietnamská válka skončila již v r. 1975, traumata z ní přetrvávají. Nechme Vietnamce, ať se sami vyrovnají se svou minulostí. Kéž by dospěli k nějaké formě národního usmíření!

Neoslavujte masového vrahaFerda Masný

03.08.2012

Reagovat

  ten odporný darebák Ho má na svém kontě několik milionů mrtvých Vietnamců, rovrácenou zemi, uvrženou do otroctví a vy ho tu oslavujete? že vám hanba není!

Ferdovi MasnémuFerenc Hudraj

04.08.2012

Reagovat

  Vážený Ferdo. Ho Či Minovi se dá jistě vytknout mnohé, ale Váš komentář je přeci jen trochu mimo realitu. Doporučuji přečíst si HČM životopis od amerického profesora Williama J. Duikera, anebo přinejmenším nějaké stručné dějiny Vietnamu či jihovýchodní Asie. V době působení strýčka Ho jistě zahynuly statisíce lidí (snad přes dva miliony), ale stěží tyto obrovské cifry můžete přičíst jeho čistě osobní iniciativě. Stalo se tak ve válkách, jichž se účastnili kromě Vietnamců i zahraniční velmoci Francie a USA, a v nichž si pochopitelně přihřívali polívčičku i další. Byly to ostatně právě zahraniční velmoci, které samy rozhodly o rozdělení Vietnamu ve svých Ženevských dohodách, a toto rozdělení výrazně přispělo k nejhoršímu následujícímu válečnému konfliktu. Pro Vás, který jste zřejmě orientován v souladu se současnou oficiální servilní proamerickou linií českých politiků, je jistě nepříjemné slyšet, že Američané na těch jatkách měli věru výrazný podíl a navíc jejich chemické zbraně zabíjejí a mrzačí vietnamské lidi až do dnešních dní. To samozřejmě neodnímá vinu na krutostech i ze samotných Vietnamců. Ovšem zjednodušující hodnocení, svalující miliony životů na Ho Či Mina, je opravdu zkratovité a svědčí o naprosté neznalosti asijské historie. Kdyby byl tento člověk opravdu takové zvíře, asi by nebyl dodneška do značné míry ctěn i v západních zemích - asi jako jediný tzv. komunistický činitel vůbec... Jeho odkazu se šel při své návštěvě Hanoje poklonit mj. i Bill Clinton, a nemusel. Nejspíš jste si spletl HČM s Mao Ce-tungem, to byl ten pán z vedlejší země, která se jmenuje Čína, a tam se opravdu počítá v milionech životů docela běžně. Existují i mapy, na nichž je docela dobře vyznačena hranice mezi těmito dvěma zeměmi, doporučuji též. Hranice bývá vyznačena černou čarou, což by právě člověku majícímu sklon k černobílosti mohlo pomoci v rozlišování. P.S.: Osobně mi nepřijde, že by ten článek pana P.K. byl nějak zvlášť oslavný. To, že je ta kniha přeložena do mnoha jazyků, je prostě fakt.

Sehlat knihyhonza

03.09.2012

Reagovat

  Dobry den, by chtel se zeptal. Kde mohu sehlat knihu Ho Či Minův Deník z vězení. Dekuji

Přidat nový komentář

Zobraz článek "Ho Či Minův Deník z vězení v novém vydání! "

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.