Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

komentáře k článku

Neseme vám myš, sousede!

24.02.2008, autor článku: Most pro lidská práva

neoblíbenost krysStřelec

12.03.2008

Reagovat

  Neblíbenost krys a potkanů je v evropském kontextu dána historicky. Zde myši, krysy a potkani reprezentují hospodářské škůdce, případně přenašeče nemocí. Ve středověku krysy a posléze potkani přenášeli mor a další choroby a způsobovaly epidemie. K nahrazení (vyhubení) evropských krys potkany došlo v důsledku rozvoje zámořského obchodu v průběhu 16. století. V současnosti je potkan často ze zakořeněného zvyku nazýván krysou, i když z hlediska přírodovědného jde o jiný živočišný druh. I přesto, že obliba těchto zvířat jako domácích mazlíčků roste, všeobecné povědomí, klasifikující je jako nebezpečné škůdce přetrvává. Proto lze v našich končinách spíše uspět se sbírkou kreslených "myších" vtipů od Kantorka, než se živým, byť roztomilým hlodavcem.

Re: neoblíbenost krysrichard

30.04.2008

Reagovat

  Souhlas s článkem, pro naše Vietnamce: V letech 1347 až 1351 proběhla téměř celou Evropou morová epidemie se spočítanými ztrátmi na životech cca 42 miliónů mrtvých, více jak polovina tehdejší populace, dosah byl drtivý, i když k opakování Velkého Moru (v angličtině Black Death) naštěstí nedošlo (to byste nás tu již neviděli:))), tak lokální epidemie s desítkami a stovkami tisíci mrtvých - např. Čechy 1381 zahynulo 15 % obyvatelstva, mor dokázal vylidnit celé oblasti - drastickými karanténami, sanitárními kordóny se opakovaly, až teprve v 18.století se zdravotně-bezpečnostní situace v Evropě dala do pořádku. No a vedle toho našim předkům žrali a ničili obilí, takže díky jim i hladověli. A mor není jedinou nemocí kterou jim roznášeli...takže se nedivte zděděnému strachu a nenávisti, máme to v povědomí ještě po staletích. I i v našich pohádkách se objevují motivy - například: přišel X do města potaženého černým suknem, lidé plakali a naříkali, X slíbil králi, že donese živou vodu - z morové doby: 1348 se vztyčeným černým praporem na opevnění (věži kostela) dávala přicházejícím výstraha "Ve městě(vesnici) je mor" - dost dobrý důvod ke strategickému ústupu nejvyšší rychlostí:))) antibiotika, ani očkování nebylo, bylinkami se to léčit nedalo, úmrtnost 60%(dýmějový) až 100%(plicní), nakažlivost jako rýma (výsledek epidemie v Montpellier: 90% obyvatelstva vymřelo), akorát, že 1348 nebylo kam utéct, mor byl od obzoru k obzoru, radnice, školy (moc jich tehdy nebylo) a kostely byly uzavřené (náboženské obřady, svatby, křtiny dětí atd. se nekonaly, kulturní šok pro tehdejšího člověka), část obyvatelstva kopala hromadné hroby, část do nich svážela mrtvé, obchod a zásobování se hroutilo, stejně jako kázeň vojska a plnění povinností úředníků, kněží, lékařů atd. a veřejná bezpečnost (Židé byli obviňováni, že "otrávili studně", vlna nesmyslných pogromů v Německu a severní Francií přinesla smrt 100 000 nevinných lidí), mimo obce byli davy uprchlíků (namísto vlastní spásy mor ještě šířili a navíc vymysleli tzv. flagelantství, 1417 zakázané), černé vlajky všude vesele vlály...než došlo k téhle šarádě zaplnily se nejprve ulice města mrtvolami uhynulých hlodavců podle toho naši předkové zjistili, že ta nová neznámá nemoc má s nimi společného...tož abyste znali hlouběji naše kulturní dědictví, milá Asie...

Přidat nový komentář

Zobraz článek "Neseme vám myš, sousede!"

Inzerce

Společnost AeroAgency s.r.o. zajištuje atraktivní práci na Letišti Praha. Nabízí brigádu pro asistenty odbavení cestujících - check-in a pracovníky na nakládku a vykládku zavazadel u letadel. Pracujte na zajímavém místě, možnost odstartovat kariéru.

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.