komentáře k článku

neoblíbenost krysStřelec

12.03.2008

Reagovat

Neblíbenost krys a potkanů je v evropském kontextu dána historicky. Zde myši, krysy a potkani reprezentují hospodářské škůdce, případně přenašeče nemocí. Ve středověku krysy a posléze potkani přenášeli mor a další choroby a způsobovaly epidemie. K nahrazení (vyhubení) evropských krys potkany došlo v důsledku rozvoje zámořského obchodu v průběhu 16. století. V současnosti je potkan často ze zakořeněného zvyku nazýván krysou, i když z hlediska přírodovědného jde o jiný živočišný druh. I přesto, že obliba těchto zvířat jako domácích mazlíčků roste, všeobecné povědomí, klasifikující je jako nebezpečné škůdce přetrvává. Proto lze v našich končinách spíše uspět se sbírkou kreslených "myších" vtipů od Kantorka, než se živým, byť roztomilým hlodavcem.

Re: neoblíbenost krysrichard

30.04.2008

Reagovat

Souhlas s článkem, pro naše Vietnamce: V letech 1347 až 1351 proběhla téměř celou Evropou morová epidemie se spočítanými ztrátmi na životech cca 42 miliónů mrtvých, více jak polovina tehdejší populace, dosah byl drtivý, i když k opakování Velkého Moru (v angličtině Black Death) naštěstí nedošlo (to byste nás tu již neviděli:))), tak lokální epidemie s desítkami a stovkami tisíci mrtvých - např. Čechy 1381 zahynulo 15 % obyvatelstva, mor dokázal vylidnit celé oblasti - drastickými karanténami, sanitárními kordóny se opakovaly, až teprve v 18.století se zdravotně-bezpečnostní situace v Evropě dala do pořádku. No a vedle toho našim předkům žrali a ničili obilí, takže díky jim i hladověli. A mor není jedinou nemocí kterou jim roznášeli...takže se nedivte zděděnému strachu a nenávisti, máme to v povědomí ještě po staletích. I i v našich pohádkách se objevují motivy - například: přišel X do města potaženého černým suknem, lidé plakali a naříkali, X slíbil králi, že donese živou vodu - z morové doby: 1348 se vztyčeným černým praporem na opevnění (věži kostela) dávala přicházejícím výstraha "Ve městě(vesnici) je mor" - dost dobrý důvod ke strategickému ústupu nejvyšší rychlostí:))) antibiotika, ani očkování nebylo, bylinkami se to léčit nedalo, úmrtnost 60%(dýmějový) až 100%(plicní), nakažlivost jako rýma (výsledek epidemie v Montpellier: 90% obyvatelstva vymřelo), akorát, že 1348 nebylo kam utéct, mor byl od obzoru k obzoru, radnice, školy (moc jich tehdy nebylo) a kostely byly uzavřené (náboženské obřady, svatby, křtiny dětí atd. se nekonaly, kulturní šok pro tehdejšího člověka), část obyvatelstva kopala hromadné hroby, část do nich svážela mrtvé, obchod a zásobování se hroutilo, stejně jako kázeň vojska a plnění povinností úředníků, kněží, lékařů atd. a veřejná bezpečnost (Židé byli obviňováni, že "otrávili studně", vlna nesmyslných pogromů v Německu a severní Francií přinesla smrt 100 000 nevinných lidí), mimo obce byli davy uprchlíků (namísto vlastní spásy mor ještě šířili a navíc vymysleli tzv. flagelantství, 1417 zakázané), černé vlajky všude vesele vlály...než došlo k téhle šarádě zaplnily se nejprve ulice města mrtvolami uhynulých hlodavců podle toho naši předkové zjistili, že ta nová neznámá nemoc má s nimi společného...tož abyste znali hlouběji naše kulturní dědictví, milá Asie...

Přidat nový komentář

Zobraz článek "Neseme vám myš, sousede!"