komentáře k článku

Tet neni budhisticky svatekVuong Y Kien

20.02.2008

Reagovat

Tet neni budhisticky svatek.Slovo Tet je ekvivalentem sino-vietnamskeho slova Tat.Vychazi to z cinskeho kalendare,ktery vznikl ve staroveke cine podle obdobi sklizne ryze.Mimochodem jelikoz vznikl na jihu Ciny, ktere bylo puvodne vietnamske uzemi Nam-Viet( cinsky Nan Yue 南越),tak se da rict,ze kalendar je castecne vietnamsky...ale to je jen spekulace.Budhismus vznikl v Indii a nema s cinskym kalendarem nic spolecneho,ani modleni k predkum neni ani trochu budhisticke,pochazi "neprimo" z konfucianskeho uceni.

děkuji za vysvětleníkika

23.02.2008

Reagovat

Jsem moc ráda, že to někdo jasně vysvětlil.Když jsem si četla o budhismu ve snaze pochopit manzelovo mysleni, doslo mi, ze bych se mela zamerit spis na knizky o konfucionismu. Nechapu ale proc opravdu vetsina mych znamych Vietnamcu tvrdi, ze Vietnamci jsou budhiste?

Re: děkuji za vysvětleníHọ Dương tên Minh Vương t+

24.02.2008

Reagovat

Vietnamsky budhismus je de facto budhistocko-taoisticka filozofie s konfucianskym zpusobem zivota.Budhismus byl "adoptovan" v Cine za dynastie Tang (Đường), jehoz byl Vietnam soucasti v tzv. An Nam Đô Hộ Phủ.Budhismus ovlivnil spise byrokraticky aparat a predevsim kralovsky dvur tehdejsi Ciny a tehdejsi kulturu a spolecnost se temer ani nedotkl.Cinane budhismus prijali jen castecne, jelikoz budhismus je silne ovlivnen hinduismem, ktery by cinskou spolecnost, silne orientovana na vnitrni silu spise rozkladal zevnitr.Dale v Cine prevladali spoustu taoisticke a konfucianske sekty, ktere se neustale vyvijely podle vyvoje cele cinske spolecnosti a predevsim meli velikou zakladnu stoupencu a jejich zakaz by mohl vyvolat mistni nebo i regionalni povstani, ktere je v cinske historii velice zname.Otazku proc vietnamci tvrdi, ze jsou budhisti,ale pri tom o tom nevedi temer nic, si kladu do tedka.Stejne je hodne divne proc kazdy vietmasky budhisticky mnich ma "titul" "Thich"(podle Thich ca= sigharta), kdyz sigharta je jmeno budhy v dobe, kdy byl jeste princem, zil v blahobytu a pritom jeho lid zil v bide a umirali hlady a budha pozdeji toto obdobi sveho zivota oznacil za obdobi vlastni slepoty.

bez názvuNguyen

20.02.2008

Reagovat

Cam on ban Duong- Kham phuc ban Kien.

dik a vsechno nejkika

11.03.2008

Reagovat

Jeste jednou dekuji a preji vsem same dobro v nastavijicim roce.

Přidat nový komentář

Zobraz článek "Jak jsme oslavili Nový rok"