Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

komentáře k článku

Na guláš a knedlíky ve Vietnamu zapomeňte

12.08.2003, autor článku: Eva Pechová

SuperHonza

16.09.2003

Reagovat

  Mili pratele, Super, to bych chtel uvodem komentare napsat. Je to znalost odbornika. Moc se mi libi zpusob vypraveni. Dale Prosim Evicko "Hadi obrad", je to muj job. Udelej skutecne nejaky podrobny clanek s fotkami. Uved nejakou statistiku o "hadi jedlici cechy". Mam dojem, ze 100% Cechu ve Vietnamu jedli hady :))). Jsem "hadi super-pruvodci". Na "hadi obrad" Vas zdarma doprovodim, kdykliv. Jinak stoji kolem 100.000d/osoba. Kdo do Vietnmu na Hadi nechodi, jeste neni ve Vietnamu. Honza Znameni: QUI TY

Re: SuperEva

19.09.2003

Reagovat

  Ahoj Dungu-Honzo, hadi hody jsou lakave tema, ale Pepa uz slibil, ze to sepise, tak mu to nechci ukrast. Vymyslim si jinou specialitku.

Je mi smutnoHelena

01.01.2004

Reagovat

  Chápu, že člověk, který netrpí přehnaným soucitem, ochutná ve Vietnamu všechno. Ale je to součástí místních tradic (já vím, že bych je neunesla, a tak do některých zemí prostě nejedu) a mělo by to tam zůstat. Hnusí se mi česká "rozežranost", kdy se někteří snaží přenést tyto zvyky k nám a "už roupama nevědí, co by do tý huby strčili", jak říkala moje babička. Oni i Asiaté už začínají mít problémy s tím, že doslova "vyžrali" z přírody některé druhy. Já jsem chovatelkou želv a sleduji s hrůzou, jak vzácné druhy, které se tady někteří nadšenci zoufale pokoušejí rozmnožovat a vypiplat, ve své vlasti zmizely nebo mizí z přírody v žaludcích lidí, kteří je nejedí z nutnosti či hladu, ale z rozmlsanosti. Totéž se děje s hady a dalšími zástupci plazů. A co bych ještě chtěla zmínit - zvíře je živý tvor a ne chodící lidská potravina, víte? A to ještě ani tak nejde o to, ŽE jsou zabíjena a vybíjena. Ale nikdo se tu nezmiňuje o tom, JAKÝM ZPŮSOBEM jsou ta zvířata zabíjena, spec. právě psi a kočky. Někdy ani zabíjena nejsou, viz film o krásné bílé kočičce, spařené a stahované zaživa, dlouho a naněkolikrát. Slyšela jsem o psech, pomalu a opatrně utloukaných holí, protože zaživa rozmlácený pes má prý měkčí a jemnější maso. Věřím, že jídlo z nich je lahodné. A vám, vyrostlým v jiné kultuře, se ty lahůdky nevzpříčí v krku u vědomí, JAK ta zvířátka umírala?

Re: Je mi smutnoEva

02.01.2004

Reagovat

  Ahoj Heleno, částečně chápu Tvoje rozhořčení, nemám v úmyslu Vietnamce hájit co se jejich vztahu ke zvířatům týká, ale přeci jen, není to tak dramatické, jak si představuješ. Za prvé nevěř všemu, co dávají v televizi – ve Vietnamu nikdo rozhodně za živa krásné bílé kočičky nestahuje a ani nevím o tom, že by tu utloukali psy holí. Je pravda, že například transport zvířat (kachen, psů, prasat) na motorkách na trh, kdy jsou namačkaná, polomrtvá v klecích, je hodně drsný obrázek a já se na to také nemohu koukat. Na druhou stranu ale, na vietnamských vesnicích mají domácí zvířata určitě lepší život než v českých velkochovech a drůbežárnách. Prasátka i psi až do chvíle, než hospodář rozhodne, většinou volně pobíhají po vesnici a rozhodně vypadají spokojeně. Já sama psí maso nejím, ale rozhodně nikomu nezazlívám, že psí maso konzumuje stejně jako hovězí nebo vepřové. Na želví maso mají ve Vietnamu farmy, jinak máš ale pravdu, že spousta zvířat z přírody zmizela (opice, divoká zvěř,...) a skončila v žaludcích obyvatelstva. Souvisí to ale také s hladem během války, obrovskou přelidněností a v současnosti je to zaviněno nedůsledným přístupem vlády k ochraně životního prostředí. Tím, že je někdo odvážný a tolerantní, jsem nemyslela, že se tu musí pouštět do pokrmů, které neodpovídají jeho přesvědčení, ale spíš, že se bude snažit pochopit, že svět je různý i co se pohledu na kuchyni týká, a že ochutná některé z lahůdek, které Vietnam bezesporu nabízí. Ujišťuji Tě, že do většiny se nedává ani psí ani želví ani hadí maso :-)

Re: Re: Je mi smutnodahliapoverty

03.06.2009

Reagovat

  Slečno Evo, na tento portál jsem se dostala čistě náhodou a i když obvykle nikam nepíši, po přečtení vašich bludů, týkajících se Vietnamců a jejich zacházení se zvířaty, včetně koček a psů, musela jsem reagovat. Píšete, že jste nikdy nebyla ve Vietnamu, ale to ani není třeba, protože kruté až obludné zabíjení psů a koček provozují tito tvorové (nemohu je jinak nazvat, bohužel) i u nás. Zřejmě jste ani neslyšela, nečetla a neviděla videa a fotografie z náhodně objevených vietnamských psích jatek na Chebsku, tedy v naší republice!! Je zřejmé, že ani neznáte jejich pověru, že maso je tím křehčí a chutnější, čím více zvíře před svou smrtí trpí. Slečna Helena měla pravdu. Psy a kočky (a nejenom je) stahují zaživa, věší je, utloukají a házejí živá do vařící vody. Na youtube je dostatek videí, která tyto drastické metody dokumentují (zapomněla jsem dodat, že zabíjejí a pojídají i potkany ). To za prvé. Za druhé - pojem hygiena je jim téměř cizí. Jejich "výrobny" oplývají špínou, smradem, hlodavci a jinou havětí. To ostatně uvidíte ( a nejenom to), když si kliknete na následující odkaz: tn.nova.cz/zpravy/krimi/kupovali-psy-a-servirovali-je-rovnou-na-talir, případně v Seznamu zadáte - psí jatka na Chebsku a přečtete si potřebné. Doporučuji rovněž youtube, zadat officialpeta - i zde je dostatek materiálu, který by vás měl vyvést z vašich bludů. Problematikou týrání zvířat se dosti zabývám a můžu vás ujistit, že jak jsem již v letech, nic tak strašného, jako je zacházení se zvířaty v Asii, jsem zatím ještě neviděla. Mám spoustu materiálu na dané téma, pokud budete mít zájem, ráda vám ty "okouzlující" fotografie,články a videa zašlu. Můj mail: dahliapoverty@seznam.cz. Jinak vám mohu již jen popřát dobrou chuť při konzumaci vietnamských lahůdek.

Re: Re: Re: Je mi smutnoH

10.04.2012

Reagovat

  dahliapoverty, myslím že byste neměla co říkat, když vietnamci jedí psi tak snad jim to zakážete? Nikdy jste to nejedla tak proč tohle píšete? kdyby jste to jedla možna byste na to měla ještě větší chut´! Vietnamci jedi psi,ale zase nejedí králiky jako u nás v česku! vietnamci maji radi zvírata, ale stejnak je jedi, co zatím my tady v česku jedíma ubohé králiky. Nechápu jak může existovat takový člověk jako jste vy!Možná těch tady je hodně, ale takovýho člověka jsem nikdy nepotkala!

obřadLenka

19.02.2004

Reagovat

  Nádherně napsaná a velice obsažný článek. Jedním z důležitých poznámek ohledně jídla je způsob konzumace. Pokud to právě není ranní nudlová polévka je každé jídlo malým obřadem který má svůj průběh a rozhodně se nedá absolvovat ve spěchu. Dvouhodinová večeře je krátká večeře.Rýže zde ve vařeném stavu přijde na stůl až jako poslední chod. Přeji všem dobrou chuť.

dal bych si psalada

03.03.2006

Reagovat

  mám hlad a chuť na psa a dobře propečeného

Re: dal bych si psa

03.03.2006

Reagovat

  já taky

Re: Re: dal bych si psajenda

03.03.2006

Reagovat

  už jsme tři

Re: Re: Re: dal bych si psamaslo

11.12.2006

Reagovat

  Mluvil tady nekdo o pecenym psovi???!!!

Re: Re: Re: Re: dal bych si psaevzen.f

18.03.2007

Reagovat

  Pá psů už jsem jedl,ale prase je prase.

Re: Re: Re: dal bych si psadahliapoverty

12.06.2009

Reagovat

  Vidím, že se nedají vkládat aktivní odkazy a je mi úplně jasné proč. Bylo by zde totiž možné ukázat veškerou zrůdnost, s jakou tito "lidé" zacházejí se zvířaty, vč.psů a koček. A to samozřejmě není vůbec žádoucí.

Re: Re: Re: Re: dal bych si psaAlena

12.06.2009

Reagovat

  Milá dahliapoverty, skoro mám tendenci Vám Vaši roztomilou nevědomost závidět... kdybyste ovšem četla pozorně, reagovala na to, co v článku skutečně je, a nesoudila Vietnamce a další "odlišné" kultury šmahem podle jakéhosi pochybného kriteria vyčteného z novin či čeho.

Re: dal bych si psarosinanta

05.03.2010

Reagovat

  psí maso neni nic extra...

Udělám se...K.Pitkin

16.05.2007

Reagovat

  Takže, pojedu do Vietnamu a udělám se pro sebe. Otevřu si restauraci (pro vietnamce exotickou) a ukážu jim, jak chutná pravý nefalšovaný hovězí gulášek :-)) A penízky se jen posypou...:-)

PRO K.PITKINH.VU

12.06.2007

Reagovat

  DOBRY NAPAD ALE NEZAPOMENTE NA PLZENSKY PIVO K TOMU .

I o psím mase.

14.02.2008

Reagovat

  blog.aktualne.centrum.cz/blogy/nguyen-thi-thuy-duong.php?itemid=2602#c

psi,hadi...masoctenar1970

10.03.2008

Reagovat

  Jsem Vietnames,ziju ve Vietnamu,ale takova masa,jako hadi,zelvi...nikdy jsem nejedl,protoze ...jsou moc draha.Skoro tyhle "speciality" odvazeji do Ciny,Cinane (ti na pevninine nebo v Hongcongu)zvlaste maji hadi a zelvi radi .Jedi hadi nejen Vietnamci,Cinane,ale i Korejci.Pred Olimpiadou Soul ,J.Korejska vlada zakazala obchdy s hadim masem na hlavnich ulicich.Korejci take jedi psi maso, na restauraci s psim masem vedle meho domu, obcas jsem je videl.Dovedete si predstavit,Americky president G.Bush a Australsky premier Howard na navsteve ve Vietnamu v 2006 sli do restauraci ve meste Hue,aby skusili "specialni"jidlo pripravene z ...kobylek,kterych Vietnamci malokdy pouzivali. V dobe jsem byl v Cesku, ma ucitelka Cestiny mi rekla ,ze na venkove Cesi take jedi holuby.Tedy co lide jedi ,zalezi na jejich kulture,zvyku.Pokud se tyce zabijeni techto zvirat ,nevidim zadny rozdil mezi nimi a prasatmi,kravami,kuratmi.Ale nejsme,at asiati nebo Evropane ,Budhism monks ,kteri nikdy nezabi zvirata,a nikdy nejedi maso,ne?S casem,takove jidlo se postupne zmizi,vetsina lidi ve VN vubec nevi,jake je hadi nebo zelvi maso.Globanizace se probiha ve vsech oblastech zivota. Par slov jako informace pro ty ,kteri ma o tom zajem .Omluvte za pripadnou chybu v Cestine.Jsem fyzik,Uz 30let jsem nemluvil cesky s nikym,hodne jsem zapomnel.

Tady vidím, kolik lidí márichard

05.04.2008

Reagovat

  chuť na psa - tož tedy pokud jde o Česko, tak psí řeznictví byla u nás zakázána až v roce 1940:)))

Ještě něco o psech ...Vydra

22.04.2008

Reagovat

  Já vím, že my to těžko snášíme, já obvzlášť, když psi jsou u nás domácí mazlíčci /tedy už povětšinou/. Musím ale souhlasit s krutým zabíjením, kterému jsme ted byli nechtěně svědky v horách jednoho národního parku, kde jsme uvízli na rozbité cestě opravované před sezonou dělníky. Popisovat to nebudu, ale i ty naše prasata a krávy, troufám si tvrdit, to mají rychlejc za sebou. Koukat jsem se nemohla, ale ty uši to slyšely. A to prý - podle našeho řidiče - je to spíš rituální jídlo a v dražší cenové. Moc se mi to nezdá, když mají psíka uvázaného u každého domu. Tak já teda nevím.

OtázkaSab.

24.04.2008

Reagovat

  Může mi někdo říct, proč Vietnmci ZÁMĚRNĚ týrají zvířata? Proč se třeba v hadích restauracích provádí vivisekce? Proč se had párá zaživa? pROČ SE MU NEJDŘÍV NEUSEKNE HLAVA? Ještě mi leží v mé hlavě toto: ... "Musím ale souhlasit s krutým zabíjením, kterému jsme ted byli nechtěně svědky v horách jednoho národního parku, kde jsme uvízli na rozbité cestě opravované před sezonou dělníky. Popisovat to nebudu, ale i ty naše prasata a krávy, troufám si tvrdit, to mají rychlejc za sebou. Koukat jsem se nemohla, ale ty uši to slyšely. A to prý - podle našeho řidiče - je to spíš rituální jídlo a v dražší cenové. Moc se mi to nezdá, když mají psíka uvázaného u každého domu. Tak já teda nevím." . Já to také nevím. Rituální mučení? Víte to někdo? Jsou to vážně míněné otázky.

Re - ještě něco o psech !!!Vydra

01.05.2008

Reagovat

  Velice se omlouvám, ted jsem si přečetla znovu svůj příspěvek. To : ... Musím ale souhlasit ..... tam vůbec nemá být. Potom můj příspěvek i začne dávat smysl :-)

re:psimichalek

01.05.2008

Reagovat

  helejsemvietnamecapsinejimmam jejako mazlicky a ne jakopraseci svickova a ze psiho masa se mi zveda zaludek.

BylinkyMajki

27.07.2008

Reagovat

  Ahoj Evi,nevis nahodou,zda se ty bylinky, ktere dokazi z nasi "obycejne nudlovky" vykouzlit tak uzasnou vec jako je pho, daji nekde v ČR sehnat? Popripade aspon jestli vis jejich anglicke nazvy...kamarad Vietnam byl v tomhle smeru bezradny. Diky moc :). Clanky jsou moc pekne! Zavzpominala jsem a pobavila se a navic uklidnila,ze jsem podobne zazitky nemela sama... a ze snad i po brodeni se v bahne v domorodych vesnickach v Sape,kde byla drubez a hlavne klece s ptacky na kazdem rohu, ptaci chripku nechytim...

ProsímvásXimon

10.09.2008

Reagovat

  nikdo vás nenutí jíst psi, ale tím že to chcte zakázat vietnamcům je jako by vegetaríán zakazoval vám jíst svině, a vegan vegetariánovi sýry a vejce, tak bysme všichni umřeli hladem, lepší mrtvej pes než mrtvej člověk, to že je pes roztomilej ještě neznamená že je na vyšší úrovni než třeba kráva nebo jehně, at si každej jí co chce, klásky,vejce,kuře nebo třeba želvu p.s. : kdybych měl na výběr mezi psem a červama, volím psa

Re: ProsímvásH

10.04.2012

Reagovat

  :D maš pravdu :D velmi dobré asi taky volím psa :D

bez názvusergip

27.11.2008

Reagovat

  Když zůstanu doma, mám to levnější. Třeba budeme cestovat za českým jídlem. Stejně mě ti u nás přemnožení vietnamci už serou!! A psů pobíhajících je také hafo. Tak na co útulky? VIETNAMce na ně :-))

Re: bez názvuEtztRAjbqGWVGi

26.07.2011

Reagovat

  Just what the doctor ordered, thainkty you!

bez názvuanonym

16.02.2009

Reagovat

  fujt....psi maso :-! ble....jink love vn:****

vietnamské nudlejarda

27.03.2009

Reagovat

  nevíte někdo prosím, kde se dají koupit ty výborné nudle, které vaří ve vietnamských bystrech. V supermarketech ty kudrnaté, to nejsou ony. Když jsem se ptal přímo v bystru, řekli mi, že mají svého dodavatele, ale víc nic.

Re: vietnamské nudlemíla

16.09.2009

Reagovat

  Dobrý večer,dají se koupit pouze v jejich obchodech , kterých je už víc než dost.Stojí 20 kč.Ze supermarketu to není ono.Kupuju je taky jsou výborné a snad se ani nedají rozvařit.Dobrou chuť.Míla

pouhá reakcedahliapoverty

13.06.2009

Reagovat

  Milá Alenko, díky, že mi závidíte mou,jak vy píšete, nevědomost. Je mi 62 let, předpokládám, že jsem o generaci starší než vy a mám í více zkušeností a vědomostí než vy. Všechno čtu a sleduji pozorně, až moc pozorně a na rozdíl od vás, nedám na něčí sladké úsměvy(převážně obchodnické).Kdybyste četla vy pozorně můj příspěvěk,věděla byste, že nemám nic proti ničí cizí kultuře, pokud ovšem za kulturu nepovažujete stahování živých zvířat z kůže, vaření živých zvířat a krutost jako takovou. Můžu vás ujistit, že nečerpám jen z novin(které si zřejmě podle vás jen vymýšlejí),a z dokumentárních videí(nebo si snad myslíte, že ta týraná zvířata chtěji za své herecké výkony dostat Oskara?),ale i ze zkušeností lidí, kteří ve Vietnamu pobývali. Vaši "oblíbenci" zde nedodržují zákony, které my domorodci ovšem dodržovat musíme. Abychom nemluvili jen o zvířatech, tak ze 75 ilegálních pěstíren marihuany,náhodně policí objevených v loň.roce, patřilo 70 Vietnamcům. A že neodvádí daně z prodaného zboží (možná že někteří z nich ano, ale je jich hodně málo),neodvádí sociální ani zdravotní za své (české) zaměstnance, to ví kdekdo. Tuto informaci mám samozřejmě přímo od těchto zaměstnaců, nebo myslíte že také lžou? A byl by to další rozsáhlý výčet nepravostí, ale také by to byl příliš dlouhý příspěvek do této diskuze. Jestli vy mně pokládáte za nevědomou, já vás ,bohužel, musím pokládat za zaslepenou.

nauc si cist zakonik prace!vietszech

09.04.2010

Reagovat

  dahliapoverty!vis ze ,zamestnanec nemusi odvadet socialni a zdravotni ? za ne odvadi zamestnavatel!! zpamatuj proboha!!

Re: pouhá reakceannie

29.07.2011

Reagovat

  Možná byste si měla také zjistit v jakých podmínkách musejí žít některá zvířata v ČR (hlavně v případě velkochovů). V 90.letech se každej blbec pouštěl do podnikání a jedním z odvětví byl právě velkochov drůbeže apod.Stát jim tu a tam posílal(á)nějakou tu dotaci a místo aby to šlo na zvířata,jdou jim peníze do kapes. Zvířata pak umírají většinou kvůli špatné péči a vyhladověním.Co se týká pěstíren,Vietnamci jsou obchodníci,což je sice neomlouvá,ale kdyny nebyli odběratelé,nebudou ani dodavatelé a věřte, že odběrateli budou určitě i "slavní" Češi.Odvádění daní se každým rokem ze strany Vietnamců zlepšuje.Dojnou krávu z našeho státu si dělají spíš Cikáni.

Re: pouhá reakceH

10.04.2012

Reagovat

  Milá dahliapoverty, i když je vám 62 let tak to neznamená to že vy jste nejstarší a všechno umíte! Ale bohužel vietnamci tyto zákony nemájí jako v česku. Nechápu jak tyto zákony můžou dodržovat vietnamci, když nemájí žádné takové zákony. V česku se třeba jí králiky, což se ve vietnamu vůbec nejí!

bez názvukrysa

28.03.2012

Reagovat

  Jsem vietnamka a psi jsem už jedla asi stokrát.I když to zní nechutně,ale je to fakt dobrý.

Přidat nový komentář

Zobraz článek "Na guláš a knedlíky ve Vietnamu zapomeňte"

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.